Eksmisja z licytowanej nieruchomości
Pytanie:
"Jak wygląda sprawa eksmisji osób zameldowanych w budynku mieszkalnym wchodzącym w skład licytowanej nieruchomości (gospodarstwa rolnego} w postępowaniu komorniczym?"
Odpowiedź prawnika: Eksmisja z licytowanej nieruchomości
Eksmisja osób z zajmowanego przez nie lokalu może zostać dokonana wyłącznie przez komornika na podstawie tytułu wykonawczego, wyroku sądowego zaopatrzonego w klauzulę wykonalności. Oznacza to, że sama sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji prowadzonej w postępowaniu egzekucyjnym, nie stanowi tytułu do przeprowadzenia eksmisji. Oczywiście, jeżeli w budynku położonym na zlicytowanej nieruchomości zamieszkuje dotychczasowy jej właściciel, z chwilą sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji traci on prawo do lokalu znajdującego się w tym budynku i obowiązany jest go opróżnić. Inaczej przedstawia się kwestia osób korzystających z lokalu (budynku) na podstawie stosunku najmu lub dzierżawy. W ich przypadku chwila uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności nabywca wstępuje w prawa i obowiązki dłużnika wynikające ze stosunku najmu i dzierżawy stosownie do przepisów prawa normujących te stosunki w wypadku zbycia rzeczy wynajętej lub wydzierżawionej. Zgodnie z tymi przepisami stosunek najmu nadal trwa, pomimo przejścia własności wynajmowanej rzeczy na nabywcę z tym, że nabywca może wypowiedzieć stosunek najmu z zachowaniem terminów wypowiedzenia (z wyjątkiem umowy najmu na czas określony zawartej w formie pisemnej z datą pewną). Podsumowując należy stwierdzić, że sprzedaż nieruchomości nie jest samoistną podstawą do przeprowadzenia eksmisji. Konieczny jest do tego osobny tytuł wykonawczy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?