Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 2 ust. 2a ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, tymczasowym pomieszczeniem jest pomieszczenie nadające się do zamieszkania, posiadające dostęp do źródła zaopatrzenia w wodę i do ustępu, chociażby te urządzenia znajdowały się poza budynkiem, oświetlenie naturalne i elektryczne, możliwość ogrzewania, niezawilgocone przegrody budowlane oraz zapewniające możliwość zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków, zapewniające co najmniej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na jedną osobę i w miarę możności znajdujące się w tej samej lub pobliskiej miejscowości, w której dotychczas zamieszkiwały osoby przekwaterowywane.
Jeśli wiec pokój w hotelu robotniczym spełnia te wymagania, może zostać uznany za pomieszczenie tymczasowe.
Sama nazwa „tymczasowe pomieszczenie” sugeruje, że jest ono udostępniane na okres przejściowy, tymczasowy. Art. 1046 § 4 k.p.c. sugeruje, że umowa, na podstawie której udostępniane jest tymczasowe pomieszczenie, powinna być zawierana na czas oznaczony. Przepisy nie precyzują jednak, jak długi ma być to okres.
Wskazany powyżej przepis wskazuje jedynie, iż jeżeli dłużnikowi nie przysługuje tytuł prawny do innego lokalu lub pomieszczenia, w którym może zamieszkać, komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności do czasu, gdy gmina właściwa ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu, na wniosek komornika, wskaże dłużnikowi tymczasowe pomieszczenie, nie dłużej jednak niż przez okres 6 miesięcy. Nie możemy jednak przesądzić, czy okres proponowany przez Państwo jest prawidłowy z uwagi na brak unormowań w tym zakresie.