e-prawnik.pl Porady prawne

Warunki korzystania ze specjalnej emerytury górniczej

Pytanie:

Jakie są warunki skorzystania ze specjalnej emerytury górniczej? Czy można na nią przejść po 15 latach pracy?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Warunki korzystania ze specjalnej emerytury górniczej

5.7.2011

Art. 50a.ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

1. Górnicza emerytura przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:

1) ukończył 55 lat życia;

2) ma okres pracy górniczej wynoszący łącznie z okresami pracy równorzędnej co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 10 lat pracy górniczej określonej w art. 50c ust. 1;

3) nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa.

Wiek emerytalny wymagany od pracowników: kobiet mających co najmniej 20 lat, a mężczyzn co najmniej 25 lat pracy górniczej i równorzędnej, w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej, o której mowa w art. 50c ust. 1, wynosi 50 lat.

 

 

 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ