Etat i strata z działalności gospodarczej
Pytanie:
"Jestem zatrudniony na etat i rozliczam się wspólnie z żoną. Żona nie osiąga żadnego przychodu (jest na urlopie wychowawczym). Osiągamy przychód z wynajmu mieszkania - rozliczamy go stawką progresywną dlatego, że jest to nowe mieszkanie i w 2008 roku odliczaliśmy od niego koszty wykończenia (czyli nie płaciliśmy podatku). Dodatkowo założyłem jednoosobową działalność gospodarczą, rozliczaną również w skali progresywnej, ze względu na to, że w 2008 roku generowała wyłącznie koszty. Proszę o informację, jak będzie rozliczona strata z działalności gospodarczej? Czy jest ona przenoszona na przyszły rok i dotyczy wyłącznie działalności gospodarczej, czy też sumuje się do mojego dochodu z etatu - i w ten sposób pomniejsza mój dochód, w związku z czym mogę ubiegać się o zwrot zapłaconego podatku? Uproszczony przykład (bez uwzględniania progów i kwoty wolnej): roczny dochód z etatu = 10.000 PLN; Zapłacone zaliczki 19% odprowadzone przez pracodawcę = 19% * 10.000 = 1.900 PLN; Strata z działalności = -4.000 PLN; Sumaryczny dochód etat + działalność = 10.000 - 4.000 = 6.000 PLN; czyli należny podatek = 19% * 6.000 = 1.140 PLN; do zwrotu z Urzędu Skarbowego 1.900 - 1.140 PLN = 760 PLN. Czy po rozliczeniu roku 2008 otrzymam zwrot części zaliczek na podatek dochodowy zapłaconych przez pracodawcę (etat), ze względu na stratę w działalności gospodarczej?"
Odpowiedź prawnika: Etat i strata z działalności gospodarczej
Zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.
Zatem w przypadku osiągnięcia straty ze źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, podatnik może obniżyć dochód z działalności gospodarczej w kolejnych latach, na określonych wyżej zasadach. Osiągnięta strata nie pomniejszy natomiast dochodu z innych źródeł (np. z pracy czy z najmu poza działalnością gospodarczą). Powyższy przepis wprost bowiem stanowi, że o wysokość straty ze źródła przychodów można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?