Faktura przy sprzedaży ratalnej

Pytanie:

"Nie jesteśmy pewni, jak prawidłowo wypisać fakturę sprzedaży urządzenia przy sprzedaży urządzenia za 23 tys. zł w przypadku, kiedy nabywca płaci 50% gotówką, a pozostała część za 12 miesięcy. Jak wystawić fakturę sprzedaży przy płatności 50% gotówką, a pozostałej części za 12 miesięcy?"

Odpowiedź prawnika: Faktura przy sprzedaży ratalnej

Przepisy o podatku od towarów i usług nie przewidują szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku sprzedaży ratalnej. Dlatego mają tu zastosowanie zasady ogólne (art. 19 ustawy o podatku od towarów i usług). W praktyce zatem obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wydania towaru, jeżeli natomiast dostawa towaru powinna być potwierdzona fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru. Jeżeli przed wydaniem towaru otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części (art. 19 ust. 11 ustawy o VAT).

Zatem w przypadku sprzedaży ratalnej, mimo że sprzedawca nie otrzymał całej zapłaty, ale wydał towar, powstaje obowiązek podatkowy i obowiązek wystawienia faktury obejmujące całą wartość towaru.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika