Faktura VAT marża - zasady ewidencjonowania

Pytanie:

"Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu samochodami osobowymi. Często ww. samochody zakupione były od osób fizycznych na podstawie umowy kupna-sprzedaży. W tej sytuacji, gdy sprzedaję mogę wystawić nabywcy fakturę VAT marża. Jak prawidłowo ewidencjonować w rejestrze zakupów? Jak prawidlowo wykazać sprzedaż w rejestrze sprzedaży? Jak prawidłowo wykazać w deklaracji nabycie ww. samochodów, a jak ich sprzedaż? "

Odpowiedź prawnika: Faktura VAT marża - zasady ewidencjonowania

Punktem wyjÅ›cia do wskazanych pytaÅ„ jest przytoczenie art. 5 ust. 1 oraz 15 ust.1 ustawy o VAT. Ze wskazanych przepisów prawa wynika, jakie czynnoÅ›ci podlegajÄ… opodatkowaniu podatkiem VAT oraz kto jest podatnikiem tego podatku. Do czynnoÅ›ci podlegajÄ…cych opodatkowaniu podatkiem VAT należą:  

  • odpÅ‚atna dostawa towarów i odpÅ‚atne Å›wiadczenie usÅ‚ug na terytorium kraju;

  • eksport towarów;

  • import towarów;

  • wewnÄ…trzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

  • wewnÄ…trzwspólnotowa dostawa towarów.

Podatnikami zaś, co do zasady, są podmioty wykonujące czynności opodatkowane VAT, czyli osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W sytuacji, gdy osoba fizyczna (czyli Pański dostawca) sprzedaje samochód poza działalnością gospodarczą, nie dotyczą jej przepisy ustawy o VAT. Transakcja w takim przypadku regulowana jest przepisami Kodeksu cywilnego. Podstawą udokumentowania sprzedaży jest umowa sprzedaży, a nie wystawiona przez sprzedawcę faktura. Dla Pana oznacza to, że zakupu samochodu na podstawie umowy nie odzwierciedla Pan w rejestrze zakupu, ponieważ nie jest to nabycie związane z podatkiem VAT, a tyko zakupy tzw. VAT-owskie wykazuje się w ewidencji nabycia.

Jeżeli zaś chodzi o rejestry sprzedaży, to należy przede wszystkim ustalić, czy dokonuje Pan tylko sprzedaży opodatkowanej na zasadzie marży, czy też zarówno sprzedaży na zasadach ogólnych oraz na zasadzie marży. Jak sądzę, prowadzi Pan zarówno sprzedaż opodatkowaną 22 % podatkiem VAT od obrotu, jak i dostawę na zasadzie marży. W takiej sytuacji, zgodnie z art. 120 ust. 15 ustawy o VAT, podatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję zawierającą przede wszystkim:

  • dane niezbÄ™dne do okreÅ›lenia przedmiotu,

  • dane niezbÄ™dne do okreÅ›lenia podstawy opodatkowania,

  • wysokość podatku należnego,

  • kwotÄ™ podatku podlegajÄ…cÄ… wpÅ‚acie do urzÄ™du skarbowego,

  • inne dane sÅ‚użące do prawidÅ‚owego sporzÄ…dzenia deklaracji podatkowej.

Dodatkowo, w sytuacji gdy prowadzona jest sprzedaż na zasadzie marży, ewidencja powinna uwzględniać podział w zależności od sposobu opodatkowania, czyli powinny być wyraźnie rozróżnione: dostawy na zasadach ogólnych od dostawa na zasadzie opodatkowania marży. W odniesieniu do dostawy opodatkowanej marżą ewidencja musi zawierać w szczególności kwoty nabycia towarów niezbędne do określenia kwoty marży.

Innymi sÅ‚owy, w rejestrach sprzedaży prowadzonych dla potrzeb ewidencjonowania dostaw towarów opodatkowanych marżą należy uwzglÄ™dnić dodatkowe dane dotyczÄ…ce wydatków na nabycie samochodu, tak aby byÅ‚o możliwe ustalenie marży. W praktyce dostÄ™pne sÄ… specjalne druki ewidencji, zawierajÄ…cych wszystkie niezbÄ™dne dane i zapewniajÄ…ce prawidÅ‚owe ewidencjonowanie. PodkreÅ›lić wyraźnie należy, że sprzedaży na zasadzie opodatkowania marży nie można wykazać w standardowych rejestrach sprzedaży VAT – ponieważ nie zawierajÄ… one danych pozwalajÄ…cych na ustalenie marży.

W odniesieniu do pytania trzeciego, prezentujÄ™ stanowisko UrzÄ™du Skarbowego w Nysie o sygnaturze PP/443-25/06/AK. Wskazana interpretacja dotyczy pytania podatnika o treÅ›ci: „Czy podatnik podatku VAT, dokonujÄ…c sprzedaży opodatkowanej na zasadzie VAT marża jest zobligowany do wykazywania w deklaracji podatkowej VAT-7, jako wartość sprzedaży caÅ‚Ä… sumÄ™ uzyskanÄ… ze sprzedaży towaru, czy tylko i wyÅ‚Ä…cznie wartość marży stanowiÄ…cÄ… podstawÄ™ do naliczenia podatku VAT od tej czynnoÅ›ci?”.

W przedstawionej sprawie Naczelnik US postanowiÅ‚: „Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o VAT – w przypadku podatnika wykonujÄ…cego czynnoÅ›ci polegajÄ…ce na dostawie towarów używanych, dzieÅ‚ sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej dziaÅ‚alnoÅ›ci lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawÄ… opodatkowania podatkiem VAT jest marża stanowiÄ…ca różnicÄ™ miÄ™dzy caÅ‚kowitÄ… kwotÄ…, którÄ… ma zapÅ‚acić nabywca towaru, a kwotÄ… nabycia, pomniejszona o kwotÄ™ podatku. (…) Podatnicy wykonujÄ…cy czynnoÅ›ci wymienione w art. 120 ust. 4, sÄ… obowiÄ…zani do prowadzenia ewidencji w celu ustalenia marży jako podstawy opodatkowania podatkiem VAT oraz prawidÅ‚owego sporzÄ…dzania deklaracji dla podatku od towarów i usÅ‚ug (art. 109 ust. 3 i art. 120 ust. 15 ustawy o VAT). W deklaracji dla podatku od towarów i usÅ‚ug VAT-7, należy wykazać wartość netto marży, stanowiÄ…cÄ… podstawÄ™ do naliczenia podatku VAT, a nie caÅ‚kowitÄ… wartość sprzedaży danego towaru.”

Innymi sÅ‚owy, wykazujÄ…c sprzedaż w deklaracji VAT-7 należy wykazać tylko kwotÄ™ netto marży oraz należny od niej 22 % podatek VAT. Z drugiej zaÅ› strony nabycie samochodu od osoby fizycznej nie bÄ™dzie wykazane w deklaracji w części dotyczÄ…cej nabycia towarów i podatku naliczonego. Zgodnie bowiem z objaÅ›nieniami Ministerstwa w deklaracji wykazuje siÄ™ wyÅ‚Ä…cznie wartość towarów i usÅ‚ug oraz kwotÄ™ podatku naliczonego w takiej wysokoÅ›ci, w jakiej podatnikowi przysÅ‚uguje prawo do odliczenia podatku naliczonego od należnego. W przypadku zaÅ›, nabycia samochodu na podstawie umowy sprzedaży, jak wspomniano na wstÄ™pie, nie mamy do czynienia z podatkiem VAT, czyli z punktu widzenia podatku VAT nabycie samochodu jest obojÄ™tne podatkowo. 

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika