Faktura za okulary dla pracownika

Pytanie:

"Czy pracodawca może wliczyć w koszty fakturę za okulary pracownika? Co w przypadku, kiedy ustaje umowa o pracę i pracownik odchodzi z firmy?"

Odpowiedź prawnika: Faktura za okulary dla pracownika

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Oznacza to, że podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów wszelkich wydatków, pod warunkiem jednak, iż wykaże, że ich poniesienie w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,. Tym bardziej ma prawo zaliczyć w koszty wydatek, do którego jest zobowiązany z mocy przepisów prawa.

Z § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. z 1998 r. Nr 148, poz. 973) wynika, że pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi profilaktyczną opiekę zdrowotną, w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

Z ust. 2 wskazanego przepisu wynika, że pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w ust. 1, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Z powyższego wynika, że jeżeli pracownik, który został skierowany przez pracodawcę na profilaktyczne badania lekarskie, otrzymał zaświadczenie od lekarza medycyny pracy wskazujące potrzebę zaopatrzenia pracownika w okulary, pracodawca zwraca koszty zakupu okularów korygujących wzrok podczas pracy z monitorem ekranowym. Wydatki poniesione w tym zakresie przez pracodawcę mogą być przez niego zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (tak: informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Urzędu Skarbowego w Kętrzynie z dnia 18 grudnia 2003 r., US.III-415/81/03; informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Urzędu Skarbowego w Prudniku z dnia 26 marca 2004 r., PD-415/4/04).

Okulary korekcyjne, podobnie jak ubrania czy obuwie robocze, są własnością pracodawcy. Pracownik powinien więc mu je zdać w razie wypowiedzenia czy rozwiązania umowy o pracę. W praktyce jednak pracodawcy najczęściej nie żądają zwrotu okularów, ponieważ na ogół nie mogą przecież przydzielić ich innemu pracownikowi. Okulary są własnością pracodawcy nawet wtedy, gdy pracownik dopłacił do oprawek, bo chciał, by były lepsze niż standardowe. W razie zmiany pracy pracodawca może najwyżej, po uwzględnieniu zużycia, spłacić pracownika odpowiednią kwotą (tak: "Okulary są własnością pracodawcy" Rzeczpospolita z 27 kwietnia 2007 r.).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika