Faktury do paragonu a ewidencja sprzedaży

Pytanie:

"Prowadzimy małą aptekę. Każda sprzedaż towaru jest nabijana na kasę rejestrującą (na osoby fizyczne, na firmy). Apteka wystawia czasem faktury do paragonów (dotyczy to sprzedaży towaru zarówno na rzecz osób fizycznych jak i firm). Poza sprzedażą fiskalną - apteka wystawia również faktury VAT na firmy dotyczące sprzedaży usług (wynajem powierzchni wystawienniczej, usługi marketingowe). Apteka prowadzi oddzielna ewidencję sprzedaży usług niezafiskalizowanych dla celów podatku VAT. Natomiast nie prowadzi oddzielnej ewidencji sprzedaży faktur do paragonów (sprzedaż towaru). Czy jeżeli chodzi o faktury sprzedażowe do paragonu - to czy wystarczy dla celów VAT ewidencja z kasy fiskalne , czy powinna być dodatkowo (tak jak przy fakturach niezafiskalizowanych) - oddzielna ewidencja sprzedaży dla celów VAT?"

Odpowiedź prawnika: Faktury do paragonu a ewidencja sprzedaży

Ustawa o podatku od towarów i usług (VAT) oraz rozporządzenia wykonawcze do niej nie precyzują formy i sposobu prowadzenia ewidencji sprzedaży VAT. Nie zawierają także jednolitego, obowiązującego wzoru tej ewidencji. Ewidencja VAT ma zapewniać podatnikowi prawidłowe wypełnienie deklaracji VAT. W przypadku sprzedaży zarejestrowanej za pomocą kasy fiskalnej dokumentami, które stanowią podstawę zapisów w ewidencji sprzedaży VAT, są dobowe raporty fiskalne lub miesięczny raport fiskalny. Raporty te zawierają dane sumaryczne o obrocie i kwotach podatku za daną dobę lub za wybrany okres w ujęciu według poszczególnych stawek podatku oraz sprzedaży zwolnionej od podatku. Tym samym spełniają warunki do ujęcia ich w ewidencji sprzedaży VAT.

Zatem jeżeli podatnik wystawił fakturę VAT, która dokumentuje sprzedaż zaewidencjonowaną już w kasie fiskalnej, to wystawionej faktury nie ujmuje ponownie w ewidencji sprzedaży VAT, nie musi też prowadzić szczególnej ewidencji takich faktur. Kwoty, które wynikają z faktury, znajdują się bowiem w raporcie fiskalnym, który stanowi podstawę ujęcia dokonanej transakcji w ewidencji sprzedaży VAT. Sprzedaż udokumentowaną jednocześnie paragonem fiskalnym i wystawioną fakturą VAT należy ująć w ewidencji sprzedaży tylko raz. 


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika