Fałszywe oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
Pytanie:
"Jakiego rodzaju odpowiedzialność grozi osobie, która złożyła fałszywe oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w postępowaniu przed sądem administracyjnym?"
Odpowiedź prawnika: Fałszywe oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
Takiego rodzaju postępowanie jest przestępstwem z przepisu art. 233 Kodeksu karnego. Jak wskazuje wspomniany przepis Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
W tej kwestii wypowiadał się także Naczelny Sąd Administracyjny:
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 11 maja 2009 r. II OSK 680/2008
TEZA
Od dnia 11 lipca 2003 r., tj. wejścia w życie ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane i zmianie niektórych ustaw (Dz. U. 2003 r. Nr 80 poz. 718) obowiązuje regulacja prawna, zgodnie którą zamiast dotychczasowego wykazania się prawem do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, przewidziane jest złożenie oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Oświadczenie to jest składane pod rygorem odpowiedzialności karnej (art. 233 k.k.). Organ administracji nie ma, co do zasady, kompetencji do tego by badać prawdziwość złożonego oświadczenia w tym przedmiocie. Gdy organ nabierze wątpliwości do oświadczenia powinien zwrócić się do organów ścigania by zbadały prawdziwość oświadczenia w kontekście odpowiedzialności karnej za fałszywe oświadczenie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?