Forma umowy spółki jawnej

Pytanie:

"Dwie osoby fizyczne zakupiły wspólnie nieruchomość w postaci gruntu. Zamierzają zawiązać spółkę jawną i wnieść ową nieruchomość do spółki. Czy osoby fizyczne mogą wnieść zakupiony grunt do zawieranej spółki i czy zawarcie umowy spółki jawnej wymaga formy aktu notarialnego, w przypadku gdy do spółki wnoszona jest nieruchomość? "

Odpowiedź prawnika: Forma umowy spółki jawnej

Zgodnie z art. 23 k.s.h. umowa spółki jawnej powinna zostać zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Jednakże przepis art. 23 k.s.h. nie uchybia dalej idącym wymaganiom co do formy zastrzeżonej pod rygorem nieważności, jeżeli wymagania takie będą wynikać z przedmiotu wkładu do spółki jawnej. Osoby fizyczne mogą wnieść tytułem wkładu do spółki jawnej własność nieruchomości. Ponieważ dla przeniesienia własności nieruchomości zastrzeżona jest pod rygorem nieważności forma aktu notarialnego, a spółka jawna jest odrębnym od wspólników podmiotem praw i obowiązków, wniesienie do spółki wkładu w postaci nieruchomości powoduje wymaganie zawarcia umowy spółki w formie aktu notarialnego. W takim przypadku niezachowanie formy aktu notarialnego zasadniczo spowoduje skutek nieważności tylko w odniesieniu do wniesienia nieruchomości do spółki, chyba że z okoliczności wynika, iż bez wniesienia do spółki nieruchomości do zawarcia umowy spółki jawnej w ogóle by nie doszło.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika