Forma umowy z lektorem na uczelni
Pytanie:
"Wyższa uczelnia zatrudnia lektorów języków obcych. Lektorzy prowadzą tylko wykłady na podstawie ogólnie obowiązujących podręczników, ale niektórzy przygotowują własne wykłady. Czy z lektorem, który korzysta z ogólnie dostępnych podręczników w celu nauczania języka można zawrzeć umowę o dzieło? Czy z lektorem, który sam opracowuje wykłady można zawrzeć umowę o dzieło? "
Odpowiedź prawnika: Forma umowy z lektorem na uczelni
RegulacjÄ™ dotyczÄ…cÄ… pracowników uczelni zawiera ustawa o szkolnictwie wyższym, a w częściowym zakresie (do koÅ„ca 2006 r.) także ustawa wczeÅ›niejsza. Pracownikami uczelni sÄ… nauczyciele akademiccy oraz pracownicy niebÄ™dÄ…cy nauczycielami akademickimi.
Nauczycielami akademickimi sÄ…:
-
pracownicy naukowo-dydaktyczni;
-
pracownicy dydaktyczni;
-
pracownicy naukowi;
-
dyplomowani bibliotekarze oraz dyplomowani pracownicy dokumentacji i informacji naukowej.
Pracownicy dydaktyczni sÄ… zatrudniani na stanowiskach:
-
starszego wykładowcy;
-
wykładowcy;
-
lektora lub instruktora.
Zgodnie z dalszymi przepisami powoÅ‚anej ustawy, w szczególnoÅ›ci art. 118, nawiÄ…zanie stosunku pracy z nauczycielem akademickim nastÄ™puje na podstawie mianowania albo umowy o pracÄ™. Dlatego na gruncie wskazanych przepisów należaÅ‚oby wskazać, iż zawarcie przez uczelniÄ™ z lektorem umowy o dzieÅ‚o nie wydaje siÄ™ dopuszczalne.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?