Godzina rozpoczęcia pracy

Pytanie:

"Jak należy interpretować w myśl obowiązujących przepisów prawa godzinę rozpoczęcia pracy? Czas pracy ustalono na godz. 7-15. Punktualnie o godzinie 7 do pokoju przełożonego zostaje przekazana lista obecności. Godzinę 7.00 ustala kadrowy wnoszący tą listę do pokoju. W tym przypadku może zaistnieć kilkuminutowa różnica czasu na zegarze pracownika i kadrowego. Dokładnie kilka minut po godzinie 7 (np. 4 minuty) pracodawca słownie upomina pracownika za spóźnienie. Punktualnie po godz. 7.00 pracownik nie ma możliwości wpisania się na listę obecności, gdyż lista jest już niedostępna. Gdyby wszedł do pokoju przełożonego i złożył podpis narazić by się mógł na posądzenie o bezprawne wejście do pokoju przełożonego. Podsumowując problem czy istnieją przepisy regulujące czas wystawienia listy obecności np. od godz. 7 - 7.15?"

Odpowiedź prawnika: Godzina rozpoczęcia pracy

Czas pracy jest to czas, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy w zakÅ‚adzie lub innym miejscu wyznaczonym do wykonania pracy. Pracownik ma przy tym obowiÄ…zek przestrzegać ustalonego czasu pracy. Spóźnienia, jeżeli sÄ… czÄ™ste i rażące, stanowiÄ… podstawÄ™ do zwolnienia pracownika. Czasem pracy jest suma godzin w skali doby i tygodnia, w ciÄ…gu których pracownik wykonuje pracÄ™ lub pozostaje do dyspozycji przeÅ‚ożonych. Pozostawanie do dyspozycji pracodawcy obejmuje rzeczywiste wykonywanie pracy jak i oczekiwanie na wykonanie pracy. Nie można zatem tutaj stosować tego rodzaju utrudnieÅ„ ze strony pracodawcy wobec pracownika, polegajÄ…cych na niedopuszczeniu do wpisywania siÄ™ na listÄ™ tuż po 7.00. Nie jest to możliwe z praktycznego punktu widzenia przy wiÄ™kszej iloÅ›ci pracowników, jak również przy nieco przestarzaÅ‚ym systemie listy obecnoÅ›ci. Niektóre zakÅ‚ady pracy zaczynajÄ… o okreÅ›lonej godzinie ze wzglÄ™du na rozruch np. taÅ›my produkcyjnej. Wówczas zaÅ‚oga zaczyna np. pracÄ™ o 7.00, natomiast rzeczywiste wykonywanie pracy zawsze w takich przypadkach nastÄ™puje nieco później. Kodeksowa definicja czasu pracy jest zwiÄ™zÅ‚a i jednoczeÅ›nie nieostra. W rozumieniu przepisu art. 128 KP, czasem pracy jest czas, w którym pracodawca może rozporzÄ…dzać (dysponować) pracowni­kiem, w zamian za wynagrodzenie. Czasem pracy jest czas, w którym pracownik Å›wiadczy pracÄ™ oraz pozostaje w goto­woÅ›ci do jej wykonywania w miejscu pracy, okreÅ›lonym w umowie o pracÄ™ lub w innym miejscu wskazanym przez pracodawcÄ™. Czas pracy jako kluczowe pojÄ™cie prawne stosunku pracy, jest wyznaczony z jednej strony możnoÅ›ciÄ… czynienia użytku przez pracodawcÄ™ z umiejÄ™tnoÅ›ci zawodowych pracownika, z drugiej natomiast gotowoÅ›ciÄ… pracownika do podejmowania zadaÅ„ wynikajÄ…cych z rodzaju pracy okreÅ›lonego w umowie o pracÄ™. Kodeks pracy nie definiuje pojÄ™cia gotowoÅ›ci do Å›wiadczenia pracy. W art. 81 § l KP zagwarantowano pracownikowi prawo do wynagrodzenia za czas nie­wykonywania pracy, jeżeli byÅ‚ gotów do jej wykonywania. Gotowość do Å›wiadczenia pracy nie może wiÄ™c być utożsamiana ze Å›wiadczeniem pracy. Gotowość do pracy jest pojÄ™ciem, które charakteryzuje obiek­tywna możność podjÄ™cia pracy oraz wola jej wykonywania.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • abeleks 2015-04-22 12:23:03

    kierownik sobie wymyśliła,że mamy być na stanowisku pracy 15 min.przed rozpoczęciem dniówki.czy ma do tego prawo?Nie ma takiego zapisu w umowie o pracę


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika