Groźba karalna - obiektywne niebezpieczeństwo realizacji groźby

Pytanie:

"Od jakiegoś czasu jestem straszony przez telefon przez pewną osobę. Nie wiem czy ta osoba jest zdolna zrealizować swoje groźby, ale boję się o własne życie i zdrowie. Czy mogę skierować sprawę do prokuratury?"

Odpowiedź prawnika: Groźba karalna - obiektywne niebezpieczeństwo realizacji groźby

Oczywiście tak. W skład znamion tego przestępstwa (art. 190 § 1 kk) nie wchodzi istnienie zamiaru spełnienia groźby ani nawet nie jest konieczne obiektywne niebezpieczeństwo realizacji groźby. Sprawca może nie chcieć spełnienia groźby. Istotne jest, aby zagrożony nie wiedział o tym. Nie wchodziła również w rachubę groźba dla żartu, czyli tylko „postraszenie” pokrzywdzonych, skoro powstała u nich uzasadniona obawa jej spełnienia. Wystarczające jest, że z punktu widzenia pokrzywdzonego (zagrożonego popełnieniem przestępstwa), w subiektywnym jego odczuciu, groźba ta wzbudza przekonanie, że jest poważna oraz że może zostać spełniona

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika