Handel rzeczami nowymi i używanymi

Pytanie klienta:

""Pan X otwiera działalność gospodarczą - sklep-komis z rzeczami używanymi i nowymi. Część towaru ma być sprowadzana z Niemiec (używanych), a część towarów nowych zakupiona w Polsce od hurtowników i importerów. Jakie są możliwości rozliczania się z Urzędem Skarbowym? Proszę podać przepisy, paragrafy, które regulują wszystkie poruszone przeze mnie kwestie.""

Odpowiedź prawnika:

Osoba prowadzÄ…ca komis może rozliczać siÄ™ w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych na zasadach ogólnych (przewidzianych ustawÄ… o podatku dochodowym od osób fizycznych) lub ryczaÅ‚tem od przychodów ewidencjonowanych (na zasadach okreÅ›lonych w ustawie o zryczaÅ‚towanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiÄ…ganych przez osoby fizyczne). W przypadku gdy podatnik nabywa towar od podmiotów, które nie wystawiÄ… mu dowodów zakupu, a zatem podatnik nie bÄ™dzie mógÅ‚ rozliczyć kosztów uzyskania przychodów, powinien rozważyć w szczególnoÅ›ci opodatkowanie ryczaÅ‚tem. WybierajÄ…c ten sposób opodatkowania, ryczaÅ‚t wyniesie 8,5% prowizji uzyskanej przez komisanta ze sprzedaży na podstawie umowy komisu (art. 12 ust. 1 pkt 3 lit g ustawy o zryczaÅ‚towanym podatku dochodowym), zamiast 18%, 32% (skala podatkowa) lub 19% (podatek liniowy) przewidzianych ustawÄ… o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pisemne oÅ›wiadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczaÅ‚tu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik rozpoczynajÄ…cy dziaÅ‚alność gospodarczÄ… w trakcie roku podatkowego - skÅ‚ada naczelnikowi urzÄ™du skarbowego wÅ‚aÅ›ciwemu wedÅ‚ug miejsca zamieszkania podatnika do dnia poprzedzajÄ…cego dzieÅ„ rozpoczÄ™cia dziaÅ‚alnoÅ›ci, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu (art. 9 ust. 1 ustawy o zryczaÅ‚towanym podatku dochodowym).

Warto przeczytać też: Podatek liniowy dla przedsiÄ™biorców - oÅ›wiadczenia do 20 stycznia !!

Piotr Geliński - Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.