Imię i nazwisko- dane osobowe chronione

Pytanie:

"Samo nazwisko i imię nie można traktować jako dane osobowe, ponieważ wiele osób może podobnie się nazywać. Czy można umieścić imiona, nazwiska i oceny studentów bez ich zgody na przetwarzanie danych na jakieś darmowej stronie internetowej, z której nie wynika na jakiej uczelni studiują, na jakim są kierunku, kto im wystawił ocenę, nie naruszając ustawy o ochronie danych osobowych? Studentów można byłoby zidentyfikować jedynie wtedy, jeśli sami powiedzieli by innym osobom o takiej stronie. Czy mimo tego można umieścić oceny studentów na darmowej stronie internetowej nie naruszając ustawy o ochronie danych osobowych?"

Odpowiedź prawnika: Imię i nazwisko- dane osobowe chronione

Imię i nazwisko są informacjami o charakterze osobowym. Podlegają ochronie o danych osobowych. Sam fakt, iż dana informacja nie jest unikatowa (jak np. PESEL), nie decyduje o jej zaliczeniu do informacji o charakterze osobowym. Poszczególne imiona i nazwiska są powtarzalne, ale nie w takim stopniu, by to uniemożliwiało identyfikację osoby. Poza zakresem definicji znajdują się tylko takie informacje, na podstawie których identyfikacja osoby wymagać będzie nieracjonalnych, nieproporcjonalnie dużych nakładów kosztów, czasu lub działań. Trudno uznać, że imię i nazwisko do takich się zalicza.

W związku z tym nie wolno bez zgody studentów umieszczać ich imion, nazwisk oraz ocen na stronie internetowej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika