Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Ad. 1
Podstawą obliczenia cła będzie wartość celna pojazdu. Stawka celna przy imporcie samochodu do UE z USA wynosi 10% (co wynika z rozporządzenia Komisji Europejskiej z 11 września 2003 roku i TARIC).
Importer samochodu jest podatnikiem podatku akcyzowego (art. 80 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym). Podstawą opodatkowania akcyzą będzie wartość celna powiększona o cło. Wysokość akcyzy zależna będzie od wieku i pojemności silnika, na podstawie posiadanych informacji nie jest możliwym określenie jej wartości (akcyza obejmuje zakres od 3,1 do 65%).
Import samochodu z USA będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22% podstawy opodatkowania, którą jest w tym przypadku wartość celna powiększona o cło i akcyzę. Osoba fizyczna zobowiązana do zapłaty cła jest z tego tytułu podatnikiem podatku VAT (art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów usług, zwanej dalej ustawą VAT) i jest obowiązana do wykazania kwoty podatku w zgłoszeniu celnym (art. 33 ust. 1 ustawy VAT). Podstawą opodatkowania będzie wartość celna towaru powiększona o należne cło i akcyzę (art. 29 ust. 13 ustawy VAT).
Ad 2, 3
Jeżeli samochód jest przeznaczony na sprzedaż wskazana jest rejestracja na stałe numery (por. art. 72 i 78 ust. 1 ustawy o ruchu drogowym).
Ad. 4
Jeżeli zbycie nastąpi w terminie krótszym niż 6 miesięcy od dnia nabycia samochodu, przychód z tego tytułu będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Przychodem będzie zaś cena określona w umowie pomniejszona o koszty sprzedaży, które w tym przypadku obejmują przede wszystkim kwotę podatku do czynności cywilnoprawnych (art. 19 ust. 1 updof). Dochodem natomiast będzie różnica między określonym na powyższych zasadach przychodem a kosztem nabycia samochodu (art. 24 ust. 6 updof).
Dochód uzyskany ze sprzedaży samochodu opodatkowany będzie na zasadach ogólnych, czyli powinien zostać dodany do dochodów podatnika z innych źródeł i wykazywany w zeznaniu rocznym.
Należy przy tym podkreślić, że niezależnie od podatku dochodowego, sprzedaż samochodu dokonywana poza działalnością gospodarczą będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% podstawy opodatkowania (art. 7 ust. 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).
Ad. 5
Nie ma żadnych konkretnych uregulowań w tym względzie, jednakże warto mieć na uwadze, że organy podatkowe mogą bardzo podejrzliwie traktować nawet drugą sprzedaż i postrzegać czynność jako wykonywaną w ramach działalności gospodarczej.
Podejmowanie czynności zgodnych o opisaną w pytaniu procedurę wydaje się stanowić działalność gospodarczą i powinno być realizowane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w dziedzinie handlu.
Ad. 6
Tak, jednakże przy odliczaniu VAT kluczową będzie tutaj kwestia słynnego wzoru Lisaka określającego jakie samochody uznaje się za osobowe (art. 86 ust. 3 ustawy vat), który stosuje się odpowiednio do importu samochodów (art. 86 ust. 6 ustawy vat). Wzór jest złożony a co ważniejsze cała konstrukcja jest w trakcie gruntownej nowelizacji - 11 marca 2005 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, która została już przesłana Marszałkowi Senatu. Wzór Lisaka zostania najpradopodobniej wkrótce zastąpiony przez nie mniej skomplikowane definicje.
W stanie na dziś, jeżeli samochód będzie samochodem osobowym (z punktu widzenia formuły Lisaka niektóre samochody dostawcze są jak najbardziej "osobowe"), kwota podatku naliczonego równa będzie 50% wartości wskazanej w dokumencie celnym, jednakże nie więcej niż 5000 zł.
W przypadku samochodu osobowego podatnik nie będzie mógł także odliczać wydatków na paliwo (art. 88 ust. 1 pkt 3).
Ad. 7
Tak, jednak podwójne obywatelstwo nie będzie to mieć wpływu na obowiązek zapłaty podatku w Polsce. Dla zakresu zobowiązań w podatku dochodowego kluczowym jest nie tyle obywatelstwo, ile miejsce zamieszkania. Jednakże nawet jeżeli dana osoba nie będzie mieć miejsca zamieszkania w Polsce i tak będzie podlegać ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od dochodów osiąganych na terytorium RP (art. 3 ust. 2a). Podatnik uzyska przychód ze sprzedaży samochodu w Polsce a zatem źródło przychodu będzie się znajdowało na terytorium RP i przychód ze sprzedaży samochodów będzie opodatkowany w Polsce.