Informacje w stopce redakcyjnej czasopisma

Pytanie:

"Jakie elementy muszą być podane w stopce redakcyjnej czasopisma?"

Odpowiedź prawnika: Informacje w stopce redakcyjnej czasopisma

W przedmiocie elementów, które muszą zostać zamieszczone w czasopiśmie należy przywołać następujący przepis prawa prasowego:
Art 27.1.Na każdym egzemplarzu druków periodycznych, serwisów agencyjnych oraz innych podobnych druków prasowych należy w widocznym i zwyczajowo przyjętym miejscu podać:
1) nazwę i adres wydawcy lub innego właściwego organu,
2) adres redakcji oraz imię i nazwisko redaktora naczelnego,
3) miejsce i datę wydania,
4) nazwę zakładu wykonującego dany druk prasowy,
5) (skreślony),
6) międzynarodowy znak informacyjny,
7) bieżącą numerację.
2.Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do nagrań radiowych i telewizyjnych oraz kronik filmowych.
Przepis nakłada na wydawcę obowiązek podania na każdym egzemplarzu druków periodycznych, a więc również czasopism – w widocznym i zwyczajowo przyjętym miejscu – informacji o dzienniku lub czasopiśmie, użytecznych dla czytelników i bibliotekarzy. Dane, o jakich mowa w tym przepisie, począwszy od połowy XIX w., zwyczajowo były zamieszczane w dziennikach i czasopismach. Wprowadzając obowiązek ich podawania, ustawodawca stara się sprostać istniejącym w tym względzie standardom międzynarodowym. Informacje te umieszcza się w wyodrębnionym miejscu, najczęściej w ramce, tak aby były wydzielone z innych tekstów i bardziej widoczne. W praktyce informacje te, zawarte w tzw. stopce redakcyjnej (impressum), znajdują się najczęściej na dole drugiej, przedostatniej albo ostatniej strony. Należy tam podać nazwę i adres wydawcy lub innego właściwego organu odpowiedzialnego za publikację, a także adres redakcji oraz imię i nazwisko redaktora naczelnego. Należy też podać miejsce i datę wydania. Miejsce wydania to nazwa miejscowości, jak to wynika z wykładni per analogiam art. 25 Kodeksu Cywilnego. Konieczne jest zamieszczenie nazwy zakładu wykonującego dany druk prasowy; prawo nie wymaga podania adresu drukarni, ale praktyka zamieszczania w stopce adresu zasługuje na aprobatę. Wskazuje się tam również bieżącą numerację dziennika lub czasopisma. Oczywiście w stopce można zawrzeć dodatkowe informacje, np. o składzie redakcji etc.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika