Jedna działalność pod kilkoma szyldami
Pytanie:
"Prowadzę działalność gospodarczą pod nazwą XX PUH Jan Kowalski. Ta działalność zajmuje się tworzeniem oprogramowania (dokładnie tworzeniem stron internetowych). Zamierzam nabyć restaurację prowadzoną do tej pory jako spółka cywilna (dwie działalności gospodarcze) pod nazwą YY (kojarzoną już na rynku). Zapoznałem się z kilkoma odpowiedziami zawartymi w Waszej witrynie, lecz nadal mam pewne wątpliwości i ciekaw jestem obecnego stanu prawnego. Oczywiste jest, że nie mogę zacząć prowadzić restauracji pod nazwą XX PUH, tylko muszę nadal kontynuować używanie marki YY. Z wcześniejszych odpowiedzi wynika jednak, że mogę mieć tylko jedną działalność gospodarczą. Z drugiej strony prawo mówi, że moją firmą jest Jan Kowalski, a XX PUH jest dodatkowym określeniem. Czy może w takim razie w fakturach restauracji mogę posługiwać się jedynie moim imieniem i nazwiskiem (aby na siłę nie umieszczać tam XX PUH), a może bez żadnych ograniczeń mogę stosować YY Jan Kowalski?"
Odpowiedź prawnika: Jedna działalność pod kilkoma szyldami
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą powinna używać nazwy (firmy) zgodnej z wpisem do odpowiedniej ewidencji. Oczywiście, jeśli jedną z form działalności jest np. rozpoznawalna na rynku restauracja, może używać dla niej nazwy handlowej, innej niż nazwa przedsiębiorcy (nazwa danego lokalu nie musi być tożsama z nazwą właściciela-przedsiębiorcy). Podobna sytuacja jest również z innymi przedsiębiorcami – np. spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością – często się zdarza, że ich oficjalna nazwa (firma) nie jest tożsama z produktem czy siecią sklepów prowadzoną przez spółkę.
Oczywiście konieczne jest, żeby przedsiębiorcy przysługiwało prawo do używania określonej nazwy (np. jeśli jest to rozpoznawalna marka restauracji); nie może ona bowiem naruszać praw innych osób. Warto zastrzec w umowie nabycia np. restauracji, że nabywca będzie używał dotychczasowej nazwy i uzyskać zapewnienie sprzedających, że takie używanie nazwy nie będzie naruszało czyichkolwiek praw.
Bardzo istotne jest jednak, aby na dokumentach związanych z prowadzoną działalnością używać jednak oznaczeń przedsiębiorcy zgodnych z wpisem do ewidencji, a nazwa np. restauracji, może być dodatkowym dopiskiem. Natomiast na fakturach należy używać oznaczeń zgodnych z zgłoszonymi dla celów VAT (VAT-R), które oczywiście powinny być zgodne z tymi z ewidencji.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?