Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą powinna używać nazwy (firmy) zgodnej z wpisem do odpowiedniej ewidencji. Oczywiście, jeśli jedną z form działalności jest np. rozpoznawalna na rynku restauracja, może używać dla niej nazwy handlowej, innej niż nazwa przedsiębiorcy (nazwa danego lokalu nie musi być tożsama z nazwą właściciela-przedsiębiorcy). Podobna sytuacja jest również z innymi przedsiębiorcami – np. spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością – często się zdarza, że ich oficjalna nazwa (firma) nie jest tożsama z produktem czy siecią sklepów prowadzoną przez spółkę.
Oczywiście konieczne jest, żeby przedsiębiorcy przysługiwało prawo do używania określonej nazwy (np. jeśli jest to rozpoznawalna marka restauracji); nie może ona bowiem naruszać praw innych osób. Warto zastrzec w umowie nabycia np. restauracji, że nabywca będzie używał dotychczasowej nazwy i uzyskać zapewnienie sprzedających, że takie używanie nazwy nie będzie naruszało czyichkolwiek praw.
Bardzo istotne jest jednak, aby na dokumentach związanych z prowadzoną działalnością używać jednak oznaczeń przedsiębiorcy zgodnych z wpisem do ewidencji, a nazwa np. restauracji, może być dodatkowym dopiskiem. Natomiast na fakturach należy używać oznaczeń zgodnych z zgłoszonymi dla celów VAT (VAT-R), które oczywiście powinny być zgodne z tymi z ewidencji.