Jedna księga wieczysta dla kilku nieruchomości lokalowych

Pytanie:

Czy można założyć jedną księgę wieczystą dla kilku nieruchomości lokalowych?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Dla każdej nieruchomości prowadzi się oddzielną księgę wieczystą (przepis szczególny może uregulować tą sprawę inaczej). Zasada ta dotyczy także nieruchomości lokalowych oraz nieruchomości w których nieruchomości lokalowe zostały wyodrębnione. Rozwiązanie to jest wyrazem systemu realnego, na którym opiera się ustrój ksiąg wieczystych w Polsce. Zgodnie z tym systemem księgi wieczyste zakłada się i prowadzi odrębnie dla każdej nieruchomości. Dla użytkowania wieczystego i odrębnej własności lokalu tworzy się odrębną księgę wieczystą, która jest odrębna od księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości (głównej), gdzie takie prawo zostało wyodrębnione.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 27.9.2017

  Umowa dożywocia - Na czym polega? Jak zawrzeć umowę dożywocia?

  Nasze społeczeństwo starzeje się w tempie podobnym do istniejącego w krajach wysoko rozwiniętych. Każdego roku mniej osób pracuje na emerytury coraz większej rzeszy osób nieaktywnych (...)

 • 11.8.2016

  Konsekwencje prawne zakupu nieruchomości

  Kupując mieszkanie lub lokal użytkowy, najczęściej nie zwracamy uwagi na to jakie obowiązki będą wiązały się z nabywanym prawem własności, albo spółdzielczym własnościowym prawem (...)

 • 8.10.2018

  Co to jest hipoteka i jak ją ustanowić?

  Hipoteka jest tzw. rzeczowym środkiem zabezpieczenia wierzytelności. Należy do grupy ograniczonych praw rzeczowych. Ustanawia się ją dla zabezpieczenia wierzytelności na nieruchomościach oraz na (...)

 • 25.1.2005

  Czy Twoje własnościowe prawo do lokalu może przekształcić się w inne?

  Przez długi czas podstawowym ograniczeniem w zakresie rozporządzania spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu była konieczność uzyskania członkostwa spółdzielni mieszkaniowej (...)

 • 28.6.2017

  Zmiany w podatkach samorządowych

  Nowelizacja ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o podatku leśnym wprowadza korzystne rozwiązania dla podatników. Ustawa ogranicza zasadę solidarnej odpowiedzialności (...)