Kabel telefoniczny na prywatnej działce

Pytanie klienta:

""W roku 1997 na mojej działce , która była nieogrodzona w tym czasie i trwała budowa domu wkopano kabel telefoniczny. Uczyniono to bez mojej zgody. Na pytanie, które skierowałam do urzędu miasta udzielono mi odpowiedzi, że nie wydawano żadnego pozwolenia oraz że opinia ZUD, na którą powołuje się operator telefoniczny ma charakter uzgodnienia, które jest obligatoryjne dla przedsięwzięć sieciowych i jest integralną częścią projektu budowlanego, który jest zatwierdzany decyzją o pozwoleniu na budowę. Siłą rzeczy - na mojej działce jest wkopany kabel telefoniczny, na którego wkopanie nigdy nie udzielałam zezwolenia. Czy mogę wezwać operatora do usunięcia tego kabla? Czy mogę zawrzeć umowę dzierżawy mojego terenu z operatorem? Czy w przypadku, gdy operator nie usunie kabla, czy mogę żądać zapłaty za użytkowanie mojego terenu od roku 1997 i odszkodowania, iż czyni to bez mojego pozwolenia?""

Odpowiedź prawnika:

Problematyka, na którÄ… wskazaÅ‚a Pani w przedstawionym stanie faktycznym uregulowana zostaÅ‚a w Kodeksie cywilnym w instytucji sÅ‚użebnoÅ›ci przesyÅ‚u, która wprowadzona zostaÅ‚a do polskiego prawa w tym roku.

Niestety nie przysÅ‚uguje Pani skuteczne roszczenie o usuniÄ™cie przewodu telefonicznego przez przedsiÄ™biorstwo, które obsÅ‚uguje sieć telefonicznÄ…. Pomimo, że przysÅ‚uguje Pani prawo wÅ‚asnoÅ›ci gruntu operator sieci telefonicznej, który jest wÅ‚aÅ›cicielem urzÄ…dzenia (przewodu telefonicznego) może domagać siÄ™ ustanowienia sÅ‚użebnoÅ›ci przesyÅ‚u. OczywiÅ›cie w chwili obecnej sytuacja nie jest prawnie uregulowana, a przedsiÄ™biorstwo poÅ‚ożyÅ‚o przewód telefoniczny bez podstawy prawnej. Skoro przedsiÄ™biorca użytkujÄ…cy sieć telefonicznÄ… nie poczyniÅ‚ żadnych kroków w celu uregulowania stanu faktycznego, przysÅ‚uguje Pani roszczenie w stosunku do operatora sieci telefonicznej o ustanowienie sÅ‚użebnoÅ›ci przesyÅ‚u w drodze umowy. SÅ‚użebność ta może zostać ustanowiona za wynagrodzeniem lub bez wynagrodzenia. Jeżeli operator telefoniczny odmówi zawarcia umowy ustanawiajÄ…cej sÅ‚użebność przesyÅ‚u, może Pani zwrócić siÄ™ do sÄ…du z roszczeniem o ustanowienie takiej sÅ‚użebnoÅ›ci za wynagrodzeniem w drodze postanowienia sÄ…du.

Nie jest też wykluczona możliwość dochodzenia wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomoÅ›ci od momentu umieszczenia urzÄ…dzeÅ„ na Pani gruncie do czasu ustanowienia prawa, na podstawie którego przedsiÄ™biorstwo może korzystać z Pani gruntu. Możliwe jest też dochodzenie odszkodowania za szkody, jakie poniosÅ‚a Pani z tytuÅ‚u bezumownego korzystania z gruntu. Niestety w tym celu konieczne bÄ™dzie wykazanie szkody jakÄ… Pani poniosÅ‚a oraz jej wysokoÅ›ci. Jednakże ustalenie prawa do wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z gruntu oraz ewentualnego odszkodowania wymaga dokonania szeregu ustaleÅ„ faktycznych oraz dokÅ‚adnego zapoznania siÄ™ ze stanem faktycznym. Ustalenia te wymagajÄ… indywidualnego podejÅ›cia i w każdym konkretnym przypadku.