Nowelizacja Kodeksu cywilnego - służebność przesyłu

Od kiedy będzie można ustanawiać nową służebność?

W dniu 3 sierpnia 2008 roku wchodzi w życie ustawa z dnia 30 maja 2008 roku o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja Kodeksu cywilnego wprowadza do systemu polskiego prawa nową instytucję - służebność przesyłu, której unormowanie rozstrzygnie problemy związane z przeprowadzaniem przez nieruchomości urządzeń służących do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej, oraz innych urządzeń podobnych.

Wprawdzie jak stanowi art. 5 ustawy z dnia 30 maja 2008 roku, ustawa wchodzi w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia, w związku z tym, iż ogłoszenie nastąpiło w dniu 2 lipca 2008 roku, nowe przepisy wejdą w życie po upływie miesiąca od tej daty, czyli w dniu 3 sierpnia 2008 roku.

Na czym ma polegać służebność przesyłu?

Ustawa wprowadza nową instytucję: służebność przesyłu. Zgodnie z nowym przepisem art. 305[1] Kodeksu cywilnego: nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia służące do doprowadzania bądź odprowadzania płynów, pary gazy, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń. Przepis ten konstruuje więc definicję służebności przesyłu.

Służebność ta będzie mogła być ustanowiona umownie. Będzie też mogła być ustanowiona za odpowiednim wynagrodzeniem.

Ustawa wprowadza także zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego (w zakresie postępowania co do ustanowienia służebności przesyłu), w ustawie o księgach wieczystych i hipotece (co do ujawnienia w księgach wieczystych służebności przesyłu) oraz w ustawie prawo upadłościowe i naprawcze.

Więcej o tej służebności pisaliśmy już na etapie projektów: Nowa „służebność przesyłu" i zadośćuczynienie dla rodziny zmarłego - jednak druga z opisanych tam propozycji zmian nie przeszła.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 30 maja 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2008 r. Nr 116 poz. 731)