Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z ustawą z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych, dowód osobisty jest dokumentem:
-
stwierdzającym tożsamość osoby;
-
poświadczającym obywatelstwo polskie;
-
uprawniającym obywateli polskich do przekraczania granic państw członkowskich Unii Europejskiej, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej oraz państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, których obywatele mogą korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, uznających ten dokument za wystarczający do przekraczania ich granicy.
Prawo jazdy jest natomiast, zgodnie z prawem o ruchu drogowym, dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania danym rodzajem pojazdów silnikowych.
Zgodnie z art. 34 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, osoba będąca obywatelem polskim i zamieszkała w Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązana posiadać dowód osobisty:
-
od ukończenia 18 roku życia;
-
od ukończenia 15 roku życia, jeżeli pozostaje w stosunku pracy lub nie zamieszkuje wspólnie z osobami, pod których władzą rodzicielską lub opieką się znajduje, albo nie pozostaje pod władzą rodzicielską lub opieką.
Z kolei, zgodnie z art. 55 ustawy, kto uchyla się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego, podlega karze ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo karze grzywny.
Zatem, zgodnie z prawem polskim nie wystarcza posiadanie samego prawa jazdy, a istnieje obowiązek posiadania dowodu osobistego. Brak wypełnienia tego obowiązku, niezależnie, czy oceniać ten obowiązek jako niedostosowany do dzisiejszych realiów, stanowi wykroczenie.