Kara za brak nowego dowodu osobistego

Pytanie:

"Jestem szczęśliwym posiadaczem "starego" dowodu osobistego i ze względów technicznych na pewno nie wymienię go przed 31 marca 2008r. Z tego co wiem, muszę się liczyć z możliwą karą grzywny do 5,000 złotych. Czy kara taka może być nałożona na mnie jednorazowo i mam spokój, czy też można mnie karać cyklicznie? Jeżeli cyklicznie, to jak często?"

Odpowiedź prawnika: Kara za brak nowego dowodu osobistego

Zgodnie z przepisem art. 55 ustawy z dnia z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. Nr 139 poz. 993) Kto:

  1. uchyla siÄ™ od obowiÄ…zku posiadania lub wymiany dowodu osobistego,
  2. zatrzymuje cudzy dowód osobisty,
  3. nie zwraca dowodu osobistego w razie utraty obywatelstwa polskiego,
  4. nie zawiadamia o znalezieniu dowodu osobistego w przypadku, o którym mowa w art. 42 ust. 2,
  5. nie zwraca znalezionego dowodu osobistego w przypadku, o którym mowa w art. 42 ust. 3,

podlega karze ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo karze grzywny. Z powołanego przepisu wynika więc, iż w przypadku nie dochowania obowiązku wymiany dowodu osobistego, można zostać ukaranym karą ograniczenia wolności bądź grzywną (od 20 zł do 5 tysięcy zł).

Kara może zostać naÅ‚ożona w przypadku ujawnienia faktu nie tyle nie posiadania przy sobie dowodu osobistego, ale w przypadku nie dochowania wskazanego powyżej obowiÄ…zku. WÅ‚aÅ›ciwe organy majÄ… bowiem możliwość sprawdzenia, czy dana osoba zÅ‚ożyÅ‚a odpowiedni wniosek, czy też tego nie zrobiÅ‚a. Grzywna może być naÅ‚ożona wielokrotnie (jeżeli po pierwszym ukaraniu dana osoba nadal bÄ™dzie siÄ™ uchylać, to może być ukarana ponownie, za kolejny przeciÄ…g czasu). Jednakże osoby, które zÅ‚ożyÅ‚y wniosek w terminie, tzn. do dnia 31 grudnia 2007 roku, nie bÄ™dÄ… traktowane jak sprawcy wykroczenia braku ważnego dokumentu. Prosimy także o zapoznanie siÄ™ z artykuÅ‚em BÄ™dzie jeszcze można posÅ‚ugiwać siÄ™ starymi dowodami osobistymi.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika