Kara za uszkodzony podzielnik kosztów

Pytanie klienta:

""Spółdzielnia mieszkaniowa podpisuje z członkami umowę o indywidualnym rozliczaniu dostarczonego ciepła za pomocą podzielników kosztów zainstalowanych na grzejnikach. W umowie spółdzielnia zastrzega sobie, że w przypadku uszkodzenia podzielnika mieszkaniec będzie płacił za dostarczone ciepło kwotę ryczałtu (dostarczone ciepło x ilość m2 mieszkania) w podwójnej wysokości. Czy spółdzielnia ma prawo pobierać zawyżoną opłatę (podwójny ryczałt)?""

Odpowiedź prawnika:

Niewątpliwie spółdzielnia może z członkami spółdzielni ustalić sposób dokonywania rozliczeń z tytułu poboru ciepła, wody czy też innym mediów w postaci ryczałtu lub za pomocą wskazań liczników, czy jak w pytaniu podzielników. Zastrzeżenie w umowie dotyczące konsekwencji wynikających ze zniszczenia podzielników polegające na obowiązku zapłaty podwójnej kwoty ryczałtu może być w takiej sytuacji potraktowane jako kara umowna (klauzula gwarancyjna), czyli zastrzeżona umowna forma odszkodowania. Jest to dopuszczalne zastrzeżenie umowne, jednakże jak w każdej sytuacji należy indywidualnie rozstrzygać o każdym przypadku zniszczenia, czy było ono umyślne, celowe, czy też przypadkowe. Kwestia egzekwowania wspomnianych zastrzeżeń umownych leży w gestii spółdzielni. Oczywiście w sytuacji, gdy członek spółdzielni nie zgadza się z interpretacją danej sytuacji, pozostaje jedynie droga sądowa.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.