e-prawnik.pl Porady prawne

Kara za uszkodzony podzielnik kosztów

Pytanie:

Spółdzielnia mieszkaniowa podpisuje z członkami umowę o indywidualnym rozliczaniu dostarczonego ciepła za pomocą podzielników kosztów zainstalowanych na grzejnikach. W umowie spółdzielnia zastrzega sobie, że w przypadku uszkodzenia podzielnika mieszkaniec będzie płacił za dostarczone ciepło kwotę ryczałtu (dostarczone ciepło x ilość m2 mieszkania) w podwójnej wysokości. Czy spółdzielnia ma prawo pobierać zawyżoną opłatę (podwójny ryczałt)?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Kara za uszkodzony podzielnik kosztów

5.11.2001

Niewątpliwie spółdzielnia może z członkami spółdzielni ustalić sposób dokonywania rozliczeń z tytułu poboru ciepła, wody czy też innym mediów w postaci ryczałtu lub za pomocą wskazań liczników, czy jak w pytaniu podzielników. Zastrzeżenie w umowie dotyczące konsekwencji wynikających ze zniszczenia podzielników polegające na obowiązku zapłaty podwójnej kwoty ryczałtu może być w takiej sytuacji potraktowane jako kara umowna (klauzula gwarancyjna), czyli zastrzeżona umowna forma odszkodowania. Jest to dopuszczalne zastrzeżenie umowne, jednakże jak w każdej sytuacji należy indywidualnie rozstrzygać o każdym przypadku zniszczenia, czy było ono umyślne, celowe, czy też przypadkowe. Kwestia egzekwowania wspomnianych zastrzeżeń umownych leży w gestii spółdzielni. Oczywiście w sytuacji, gdy członek spółdzielni nie zgadza się z interpretacją danej sytuacji, pozostaje jedynie droga sądowa.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Re: Kara za uszkodzony podzielnik kosztów

jurek

24.9.2018 23:28:38

Re: Kara za uszkodzony podzielnik kosztów

Jeśli usłyszałbym takie bzdury co ten mierny prawnik napisał ...wysłałbym go do łopaty....chłopie nie znasz tematu nie zabieraj głosu!

Re: Kara za uszkodzony podzielnika ciepla

lukasz

27.5.2014 19:54:28

Re: Kara za uszkodzony podzielnika ciepla

podczas remontu zostaly uszkodzony podzielnik ciepla i spoldzielnia dopatrzyla sie tego a ja o tym uszkodzeniu nie mialem zielonego pojecia

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ