Kara za uszkodzony podzielnik kosztów

Pytanie:

Spółdzielnia mieszkaniowa podpisuje z członkami umowę o indywidualnym rozliczaniu dostarczonego ciepła za pomocą podzielników kosztów zainstalowanych na grzejnikach. W umowie spółdzielnia zastrzega sobie, że w przypadku uszkodzenia podzielnika mieszkaniec będzie płacił za dostarczone ciepło kwotę ryczałtu (dostarczone ciepło x ilość m2 mieszkania) w podwójnej wysokości. Czy spółdzielnia ma prawo pobierać zawyżoną opłatę (podwójny ryczałt)?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Niewątpliwie spółdzielnia może z członkami spółdzielni ustalić sposób dokonywania rozliczeń z tytułu poboru ciepła, wody czy też innym mediów w postaci ryczałtu lub za pomocą wskazań liczników, czy jak w pytaniu podzielników. Zastrzeżenie w umowie dotyczące konsekwencji wynikających ze zniszczenia podzielników polegające na obowiązku zapłaty podwójnej kwoty ryczałtu może być w takiej sytuacji potraktowane jako kara umowna (klauzula gwarancyjna), czyli zastrzeżona umowna forma odszkodowania. Jest to dopuszczalne zastrzeżenie umowne, jednakże jak w każdej sytuacji należy indywidualnie rozstrzygać o każdym przypadku zniszczenia, czy było ono umyślne, celowe, czy też przypadkowe. Kwestia egzekwowania wspomnianych zastrzeżeń umownych leży w gestii spółdzielni. Oczywiście w sytuacji, gdy członek spółdzielni nie zgadza się z interpretacją danej sytuacji, pozostaje jedynie droga sądowa.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

jurek

24.9.2018 23:28:38

Re: Kara za uszkodzony podzielnik kosztów

Jeśli usłyszałbym takie bzdury co ten mierny prawnik napisał ...wysłałbym go do łopaty....chłopie nie znasz tematu nie zabieraj głosu!

lukasz

27.5.2014 19:54:28

Re: Kara za uszkodzony podzielnika ciepla

podczas remontu zostaly uszkodzony podzielnik ciepla i spoldzielnia dopatrzyla sie tego a ja o tym uszkodzeniu nie mialem zielonego pojecia

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 27.10.2005

    Za co płacisz w rachunku za ogrzewanie, prąd i gaz?

    Rachunki nie ominą nikogo, bez względu na to, czy jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, mieszkasz w mieszkaniu spółdzielczym, czy też posiadasz tzw. odrębną własność. Problem jednak (...)

  • 26.4.2019

    Kara łączna czasem niekonstytucyjna

    18 kwietnia 2019 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący kary łącznej (kodeks karny).

  • 10.12.2011

    Czy kara umowna podlega VAT?

    Instytucja kary umownej została uregulowana w art. 483 Kodeksu cywilnego i należy ją rozumieć jako rodzaj sankcji cywilnoprawnej zastrzeżonej na wypadek szkód powstałych w wyniku niewykoniania (...)

  • 5.8.2018

    Jak zgłosić przez Internet zgubienie dowodu osobistego?

    Nie trzeba wracać z wakacji, aby zgłosić zaginięcie lub uszkodzenie dowodu osobistego. Można to zrobić przez Internet.

  • 7.12.2004

    Zagraniczne podróże służbowe żołnierzy

    Zagraniczną podróżą służbową żołnierza jest wykonywanie przez żołnierza czynności służbowych poza granicami państwa w terminie i miejscu określonych w poleceniu odbycia zagranicznej podróży (...)