Kara za uszkodzony podzielnik kosztów

Pytanie:

"Spółdzielnia mieszkaniowa podpisuje z członkami umowę o indywidualnym rozliczaniu dostarczonego ciepła za pomocą podzielników kosztów zainstalowanych na grzejnikach. W umowie spółdzielnia zastrzega sobie, że w przypadku uszkodzenia podzielnika mieszkaniec będzie płacił za dostarczone ciepło kwotę ryczałtu (dostarczone ciepło x ilość m2 mieszkania) w podwójnej wysokości. Czy spółdzielnia ma prawo pobierać zawyżoną opłatę (podwójny ryczałt)?"

Odpowiedź prawnika: Kara za uszkodzony podzielnik kosztów

Niewątpliwie spółdzielnia może z członkami spółdzielni ustalić sposób dokonywania rozliczeń z tytułu poboru ciepła, wody czy też innym mediów w postaci ryczałtu lub za pomocą wskazań liczników, czy jak w pytaniu podzielników. Zastrzeżenie w umowie dotyczące konsekwencji wynikających ze zniszczenia podzielników polegające na obowiązku zapłaty podwójnej kwoty ryczałtu może być w takiej sytuacji potraktowane jako kara umowna (klauzula gwarancyjna), czyli zastrzeżona umowna forma odszkodowania. Jest to dopuszczalne zastrzeżenie umowne, jednakże jak w każdej sytuacji należy indywidualnie rozstrzygać o każdym przypadku zniszczenia, czy było ono umyślne, celowe, czy też przypadkowe. Kwestia egzekwowania wspomnianych zastrzeżeń umownych leży w gestii spółdzielni. Oczywiście w sytuacji, gdy członek spółdzielni nie zgadza się z interpretacją danej sytuacji, pozostaje jedynie droga sądowa.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • jurek 2020-09-24 23:28:38

    Jeśli usłyszałbym takie bzdury co ten mierny prawnik napisał ...wysłałbym go do łopaty....chłopie nie znasz tematu nie zabieraj głosu!

  • lukasz 2016-05-27 19:54:28

    podczas remontu zostaly uszkodzony podzielnik ciepla i spoldzielnia dopatrzyla sie tego a ja o tym uszkodzeniu nie mialem zielonego pojecia


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika