Klauzula na małżonka a przedawnienie
Pytanie:
"Mam tytuł wykonawczy z 1995 r., a roszczenie powstało w 1993 r. Roszczenie nie przedawniło się, bo po 2000 r. było wszczynane komornicze postępowanie egzekucyjne. Roszczenie wynikło z pobrania przez dłużnika zaliczki i niewywiązania się z umowy oraz niezwrócenia zaliczki. Ponieważ roszczenie powstało przed styczniem 2005 r., więc rozumiem, że sąd nada klauzulę wykonalności także przeciwko małżonce dłużnika z ograniczeniem do wspólnoty majątkowej. Pytanie jednak, czy ona nie może skutecznie podnieść zarzutu przedawnienia - wobec niej?"
Odpowiedź prawnika: Klauzula na małżonka a przedawnienie
Zakładamy, iż termin przedawnienia dla przedmiotowego roszczenia wynosi 10 lat. W opisywanym przypadku tylko jeden z małżonków jest dłużnikiem i istnieje tylko jedna wierzytelność. A przez odpowiedzialność drugiego małżonka należy rozumieć zakres możliwości zaspokojenia roszczenia z majątku wspólnego małżonków. Można więc powiedzieć, że jest tylko jedno przedawnienie. Istnieje nawet rozbieżność poglądów co do tego, czy w postępowaniu o nadanie klauzuli przeciwko małżonkowi dłużnika sąd rozpoznaje zarzut dotyczący przedawnienia. Negatywnie wobec takiej możliwości wypowiada się np. F. Zedler w: Dochodzenie roszczeń majątkowych od małżonków, Warszawa 1976, s. 139.
Za przyjęciem możliwości podniesienia takiego zarzutu przez małżonka opowiada się K. Koran w: Zakres odpowiedzialności majątkiem wspólnym oraz powództwo ekscydencyjne jako środek obrony małżonka dłużnika, Palestra 1982, nr 4-5, s. 7. za tym drugim poglądem zdaje się przemawiać orzeczenie SN z dnia 21 lutego 1969 r., I CZ 13/69, zgodnie z którym nadanie tytułowi egzekucyjnemu, wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim, klauzuli wykonalności także względem jej współmałżonka w odniesieniu do majątku objętego wspólnością (art. 787 kpc), jest dopuszczalne tak długo, dopóki nie nastąpiło przedawnienie roszczeń wierzyciela w stosunku do jego dłużnika, wymienionego w tytule egzekucyjnym.
Należy jednak wspomnieć, iż sąd może ograniczyć lub wyłączyć możliwość zaspokojenia z majątku wspólnego przez wierzyciela, którego dłużnikiem jest tylko jeden z małżonków, jeżeli ze względu na charakter wierzytelności albo stopień przyczyniania się małżonka będącego dłużnikiem do powstania majątku wspólnego, zaspokojenie z majątku wspólnego byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?