Kodeks pracy a ustawa o pracownikach samorządowych

Pytanie:

"W jakim zakresie kodeks pracy ma zastosowanie do pracowników samorządowych. "

Odpowiedź prawnika: Kodeks pracy a ustawa o pracownikach samorządowych

Przepisy ustawy o pracownikach samorządowych mają charakter pragmatyki zawodowej, a więc aktu prawnego określającego źródła stosunku pracy w szeroko rozumianej służbie publicznej. Jest to więc zarówno służba państwowa, jak i samorządowa. Pragmatyki zawodowe (określane też jako służbowe) to ustawy, regulujące kwestie związane ze stosunkiem pracy - jednak zakres ich obowiązywania jest ograniczony. Zgodnie z art. 1 komentowanego aktu prawnego, ustawa normuje poszczególne kwestie związane ze statusem pracowników samorządowych: nawiązanie z pracownikiem samorządowym - zatrudnianym na podstawie umowy o pracę - stosunku pracy i jego zmianę, obowiązki i uprawnienia pracownika samorządowego. Natomiast zgodnie z art. 5 kodeksu pracy:

Jeżeli stosunek pracy określonej kategorii pracowników regulują przepisy szczególne, przepisy kodeksu stosuje się w zakresie nie uregulowanym tymi przepisami.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika