Kolejność zaliczania spłacanych długów

Pytanie:

"Art. 451 KC reguluje sposób zarachowywania długu. Jeśli strony obowiązuje umowa w której przewidziano sposób zarachowania przez Wierzyciela wpłat opóźnionych lub niepełnych to czy wierzyciel na podstawie w/w art. KC może zarachowywać sobie wpłaty dłużnika opatrzone tytułem wpłaty inaczej niż wskazał dłużnik ponadto inaczej niż reguluje to w/w zawarta między stronami umowa? Wierzyciel zatytułowane przez dłużnika wpłaty (tytuł wpłaty zgodny z umową) najpierw zarachowywał na odsetki za zwłokę, a według umowy było że najpierw zarachuje na koszty administracyjne (tzw. swoje wynagrodzenie), a potem na raty, a za zwłokę naliczy odsetki. Potem bez zmian w umowie najpierw odliczał odsetki potem odsetki od odsetek i zadłużenie nie może być spłacone, bo wierzyciel nie odpowiada na żadne pisma, sprawę podał do sądu, sąd fascynuje procedura która zezwala sądowi na uniknięcie oceny dowodów, a wierzyciel+powód zawsze twierdzi że dłużnik zalega jeszcze 7zł ly 3 zł sprawy zakończyć nie można. Czy istnieje jakiś przepis prawa polskiego, który zobowiązuje wierzyciela do przedstawienia dłużnikowi metodologii wyliczenia długu. Nie zawsze dłużnik jest oszustem i wielokrotnie przez totalną bezczynność sądu i niechęć sądu do merytorycznych rozstrzygnięć, a przyznawanie racji stronie atakującej często posiadającej duże środki na wymuszanie nienależnych świadczeń dłużnik pomimo, że nie jest nic winien płaci małe kwoty dla świętego spokoju."

Odpowiedź prawnika: Kolejność zaliczania spłacanych długów

Przytoczony w pytaniu artykuł 451 kodeksu cywilnego stanowi: "Dłużnik mający względem tego samego wierzyciela kilka długów tego samego rodzaju może przy spełnieniu świadczenia wskazać, który dług chce zaspokoić. Jednakże to, co przypada na poczet danego długu, wierzyciel może przede wszystkim zaliczyć na związane z tym długiem zaległe należności uboczne oraz na zalegające świadczenia główne. Jeżeli dłużnik nie wskazał, który z kilku długów chce zaspokoić, a przyjął pokwitowanie, w którym wierzyciel zaliczył otrzymane świadczenie na poczet jednego z tych długów, dłużnik nie może już żądać zaliczenia na poczet innego długu."

Wynika z powyższego zatem, iż artykuł 451 kodeksu cywilnego przyznaje dłużnikowi prawo wyboru, który dług chce zaspokoić. Oczywiście postanowienia dotyczące sposobu zarachowania długu może zawierać również umowa pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem. Obie strony zawierające tego typu umowę są zobowiązane do jej przestrzegania. Jej zawarcie powoduje, że przepisy art. 451 k.c. nie mają zastosowania. Wierzyciel więc nie ma prawa do zarachowania długu według własnego uznania, powinien on przestrzegać zasad ustalonych w umowie. Jeżeli postanowiono w niej, że w pierwszej kolejności wpłaty zarachowywane będą na koszty administracyjne, to wierzyciel nie miał prawa zarachować ich na poczet innych długów (odsetek za zwłokę, odsetek od odsetek itd.).


Art. 354 § 2 k.c. nakłada na wierzyciela obowiązek współpracy z dłużnikiem przy wykonywaniu zobowiązania. Na podstawie tego przepisu dłużnik może żądać od wierzyciela przedstawienia takiego wyliczenia oraz innych danych związanych z wykonaniem zobowiązania. Jeżeli wierzyciel nie odpowiada na tego rodzaju pisma wysyłane przez dłużnika, działa on niezgodnie z przepisem art. 354 § 2 k.c. Przepis ten nie zawiera sankcji, a co za tym idzie wydaje się, iż jego praktyczne zastosowanie siłą rzeczy jest ograniczone. 

Uchylanie się przez wierzyciela od niezbędnego współdziałania prowadzić może do zniesienia odpowiedzialności dłużnika z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika