Kolejność zaspokajania a Fundusz Alimentacyjny

Pytanie:

"Mężczyzna jest winny z tytułu alimentów matce dziecka i Funduszowi Alimentacyjnemu. Czy w wypadku jakiejkolwiek częściowej wpłaty do komornika pieniądze te najpierw będą przeznaczone na wynagrodzenie komornika, dla matki dziecka, czy dla Funduszu (jaka jest kolejność zaspokajania)? "

Odpowiedź prawnika: Kolejność zaspokajania a Fundusz Alimentacyjny

Zgodnie z art. 28 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, w okresie, w którym osoba uprawniona otrzymuje świadczenia z funduszu alimentacyjnego, organ prowadzący egzekucję zaspokaja należności w następującej kolejności, do ich całkowitego zaspokojenia:
  1. należności z tytułu świadczeń z funduszu alimentacyjnego wypłaconych osobie uprawnionej na podstawie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów,
  2. należności powstałe z tytułu zaliczek alimentacyjnych wypłaconych osobie uprawnionej na podstawie ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej (obecnie nieobowiązującej),
  3. należności wierzyciela alimentacyjnego,
  4. należności likwidatora funduszu alimentacyjnego powstałe z tytułu świadczeń alimentacyjnych wypłaconych na podstawie ustawy o funduszu alimentacyjnym (poprzednio obowiązującej).

Po zaprzestaniu wypłaty świadczenia, gdy w okresie wypłaty świadczenia z funduszu alimentacyjnego należności z tytułu świadczeń wypłaconych z funduszu osobie uprawnionej nie zostaną zaspokojone, w pierwszej kolejności zaspokajane są należności wierzyciela alimentacyjnego (do wysokości zasądzonych miesięcznie świadczeń), a następnie wszystkie wymienione wyżej należności (do ich całkowitego zaspokojenia).

Należności te podlegają zaspokojeniu po należnościach określonych w art. 1025 §1 pkt 1 k.p.c. (czyli po kosztach egzekucji), ale przed należnościami określonymi w art. 1025 § 1 pkt 2-10 k.p.c. (czyli przed należnościami alimentacyjnymi).



Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika