Kolejność zaspokajania roszczeń w egzekucji
Pytanie:
"W jakiej kolejności są zaspokajane wierzytelności wynikające z wydania nakazu zapłaty. Czy najpierw są ściągane koszty sądowe i zastępstwa procesowego, czy jest to kwestia ustaleń z prawnikiem?"
Odpowiedź prawnika: Kolejność zaspokajania roszczeń w egzekucji
Prowadzenie postępowania egzekucyjnego na podstawie tytułu wykonawczego, którym jest nakaz zapłaty zaopatrzony w klauzulę wykonalności, umożliwia zaspokojenie w pierwszej kolejności kosztów postępowania egzekucyjnego. Koszty postępowania, którymi są również koszty pomocy prawnej świadczonej wierzycielowi podlegają w równym stopniu zaspokojeniu jak pozostałe należności. Komornik będzie więc zaliczał wyegzekwowane świadczenia w pierwszej kolejności na koszty wierzyciela, odsetki i następnie należność główną Inną kwestią jest sposób w jaki wierzyciel ustala wypłatę wynagrodzenia dla profesjonalnego pełnomocnika procesowego reprezentującego go w trakcie postępowania sądowego. Należy pamiętać, iż w orzeczeniu sądu, w którym jest mowa o poniesionych przez wierzyciela kosztach zastępstwa procesowego są one zasądzane na rzecz wierzyciela, a nie jego pełnomocnika. Sytuację prawną między wierzycielem mocodawcą a pełnomocnikiem uregulowana jest na mocy ich wzajemnego porozumienia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?