Komis programów komputerowych

Pytanie:

Komis to dwie dostawy, stąd obowiązek wystawienia faktury w ciągu 7 dni. W komis wstawiane są programy komputerowe (kurs języka angielskiego na CD), a to nie jest towar w rozumieniu ustawy. Jak dokumentować i rozliczać w komisie dostawę i sprzedaż programów komputerowych?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 765 Kodeksu cywilnego "przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym". Zatem przedmiotem umowy komisu mogą być wyłącznie rzeczy ruchome, a nie prawa majątkowe (np. licencje do programów komputerowych).

Należy jednak zauważyć, że oprogramowanie najczęściej nabywane jest bądź w formie licencji bądź w postaci nabycia nośników (np. płyt CD). Zatem o ile np. klient oddaje do komisu używane przez siebie płyty CD z oprogramowaniem, w większości przypadków oddaje je jako nośniki, a nie jako prawa majątkowe (tak samo jakby oddawał w komis książkę, a nie prawa autorskie do książki). W takiej sytuacji taka sprzedaż byłaby opodatkowana podatkiem od towarów i usług na zasadach określonych dla komisu (dwie odrębne dostawy).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY