Kompetencje inspektora nadzoru budowlanego

Pytanie:

"Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję nakazującą jednym ze właścicieli nieruchomości (zapewne na ich wniosek). Wykonanie robót budowlanych doprowadzających do zgodności z prawem - budynku stodoły. Po budynku stodoły nie ma znaku od 1997 roku, powstały tam bez mojej zgody, a co za tym idzie - i zgód administracyjnych pomieszczenia gospodarcze, a obok garaże. Czy bez zgody mojej PINB może wydać taką decyzję? Gdzie mam się odwołać, wszystko zrobiono bez mojej zgody i za moimi plecami. Nie wyrażam zgody na zalegalizowanie tej samowoli, żądam jej rozbiórki i doprowadzenie do poprzedniego stanu. Uważam, że urząd pomaga im w zalegalizowaniu samowoli, do której przyznali się przed sądem, co prawda w innej sprawie, w której chcą ode mnie zwrotu nakładów, jakie ponieśli na tą samowolę. Jestem współwłaścicielem do ½, stodoła z okresu wojny i nie była na fundamentach, została zburzona, a w jej miejsce postawiono nowe budynki gospodarcze na fundamentach. Nowy budynek gospodarczy wychodzi poza granice starej stodoły i wchodzi na teren innej nieruchomości, która jest ich własnością. Postawiono też garaż obok, w miejscu przylegającym do starej stodoły też na fundamentach. Stodoła ta stała tam od wojny jeszcze i mam pismo z Referatu Urbanistyki i Administracji budowlanej, że nigdy nikt nie występował o remonty bądź przebudowy lub pozwolenia na budowę na tej działce (bo nie mógł bez mojej zgody uzyskać jakiejkolwiek zgody bądź zgłoszenia). Myślę, że nie przedstawiono lub sfałszowano w PINB dokument określający prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Dodam tylko, że sprawę tą w PINB prowadzi sam dyrektor. Obawiam się korupcji przy wydawaniu tej decyzji i dlatego nie wiem, gdzie się teraz odwołać i czy mogę postanowienie jest z lipca 2004 roku i dotarło do mnie przypadkiem przy wizycie w sądzie w innej sprawie."

Odpowiedź prawnika: Kompetencje inspektora nadzoru budowlanego

Faktycznie, zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym jeżeli nieruchomość stanowi współwłasność kilku osób, a tylko jeden z nich wystąpił ubiega się o udzielenie pozwolenia na budowę, niedopuszczalne jest wydanie decyzji na rzecz wszystkich współwłaścicieli. Pozwolenie na budowę może być udzielone tylko tej osobie, która wystąpiła z wnioskiem o jego wydania, po przedstawieniu przez wnioskodawcę dowodu, że pozostali współwłaściciele wyrażają na to zgodę.

Jednak w pytaniu pisze Pan, iż w miejsce starej stodoły zostały postawione jakieś pomieszczenia gospodarcze oraz garaż. Nie znamy szczegółów opisanej sytuacji, jednak proszę uwzględnić i to, że być może owe pomieszczenia gospodarcze nie wymagały uzyskania pozwolenia na budowę, bowiem zgodnie z artykułem 29 ustawy prawo budowlane, pozwolenia na budowę nie wymaga – między innymi – budowa:

  1. obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej (parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m, płyt do składowania obornika, szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności do 25 m3, naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 4,50 m, suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 m2),

  2. wolno stojących budynków gospodarczych, wiat i altan o powierzchni zabudowy do 10 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów nie może przekraczać jeden na każde 500 m2 powierzchni działki, a powierzchnia działki nie może być mniejsza niż 500 m2.

Jak wynika z powyższego rzeczywiście, gdyby wymagane było w opisanym przez Pana przypadku uzyskanie pozwolenia na budowę, Pana zgoda byłaby niezbędna dla prawidłowego wydania decyzji administracyjnej. Jednak proszę pamiętać, iż za samowolę budowlaną uważa się, w świetle przepisów prawa budowlanego, wykonanie lub wykonywanie robót budowlanych bez wymaganego pozwolenia na budowę albo zgłoszenia budowy (robót budowlanych) właściwemu organowi. Samowolą budowlaną jest też wykonanie robót bądź ich podjęcie pomimo wniesienia sprzeciwu wyżej wymienionego organu, jak też realizacja budowy w sposób istotnie odbiegający od ustaleń i warunków określonych w pozwoleniu na budowę albo w przepisach. Proszę jednak pamiętać, iż obecnie obowiązujące przepisy prawa budowlanego przewidują możliwość przeprowadzenia legalizacji samowoli budowlanej. Może zatem w tym wypadku taka legalizacja już miała miejsce.

W takim przypadku jak opisany przez Pana należy zatem udać się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego jest organem stopnia podstawowego państwowego nadzoru budowlanego, zajmującym się egzekwowaniem przestrzegania prawa w szeroko pojętym procesie budowlanym. Do jego zadań należy kontrola przestrzegania i stosowania przepisów prawa budowlanego, badanie przyczyn katastrof budowlanych oraz współdziałanie z innymi, wyspecjalizowanymi organami kontroli państwowej, takimi jak: Państwowa Inspekcja Pracy, Państwowa Inspekcja Handlowa, Państwowa Służba Ochrony Zabytków. W ramach swojej działalności PINB prowadzi postępowania administracyjne w sprawach samowoli budowlanych, orzeka o wyłączeniu z użytkowania ze względu na stan techniczny obiektów budowlanych lub ich części, wnioskuje o rozpoczęcie postępowań w sprawie odpowiedzialności zawodowej w budownictwie. Dla osiągnięcia celów działalności PINB jest uprawniony do nakładania mandatów karnych, sporządzania wniosków do sądów powszechnych oraz nakładania grzywien administracyjnych. Natomiast zasadą działań kontrolnych wszystkich organów nadzoru budowlanego jest to, iż mogą one - w wyniku kontroli działania organów administracji architektoniczno-budowlanej - kierować do właściwych organów zalecenia pokontrolne, z wyznaczeniem terminu ich wykonania. Natomiast o wykonaniu zaleceń oraz o innych działaniach podjętych w związku z ujawnionymi nieprawidłowościami organy te zawiadamiają niezwłocznie właściwe organy nadzoru budowlanego. Proszę pamiętać, iż Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego to organ pierwszej instancji.

W postępowaniu administracyjnym natomiast obowiązuje zasada, zgodnie z którą odwoływać się można od decyzji, a także żądać ewentualnych czynności nadzorczych do tzw. organów wyższego stopnia. W przypadku opisanym przez Pana najwyraźniej taka właśnie kontrola powinna być przeprowadzona. Organem wyższego stopnia w stosunku do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego jest wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Monika Lizoń 2012-03-12 13:38:36

    Witam Prosze mi odpowiedzieć na następujące pytanie: Czy INB może nakazać mi zabudowę ok. 30cm luki istniejącej pomiędzy moim budynkiem a granicą działki. Budynek mój istnieje od 1968r. a ja jestem kolejnym jej właścicielem. Ponadto, sąsiad niedawno dostał ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę na działce obok. Czy mogę dostać taki nakaz jeżeli mój budynek jest w dobrym stanie technicznym, tylko dlatego, że sąsiedzi dostali pozwolenie na budowę w granicy. Czy mogę na pogrubienie ściany nie wyrazić zgody? Pozdrawiam


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika