Koncerty zespołowe a koncerty solowe według PKD

Pytanie:

Osoba prowadząca jednoosobową firmę ma we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej podane (92.31.G) - Artystyczna i literacka działalność twórcza, gdzie indziej niesklasyfikowana. Osoba ta gra również amatorsko w zespole rockowym. Czy na podstawie podanego wpisu osoba ta może wystawić rachunek za koncert rockowy w swoim wykonaniu?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z oficjalnymi Wyjaśnieniami do Polskiej Klasyfikacji Działalności z 2004 roku opublikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny, podklasa 92.31.G obejmuje:

 • działalność prowadzoną na własny rachunek przez artystów, takich jak: aktorzy, reżyserzy, scenarzyści, lektorzy i spikerzy, muzycy, autorzy, malarze, rzeźbiarze, plastycy, animatorzy i pozostali twórcy,
 • renowację prac artystycznych wykonywaną na własny rachunek przez indywidualnych konserwatorów.

Działalność w postaci wykonywania koncertów muzyki rozrywkowej została natomiast sklasyfikowania w podklasie 92.31.C "Działalność filharmonii, orkiestr, chórów". Podklasa ta obejmuje:

 • organizowanie koncertów różnych typów, np. symfonicznych, kameralnych, oratoryjnych, koncertów dla dzieci i młodzieży,
 • koncerty zespołów muzyki rozrywkowej.

Z powyższego wynika, iż wpis do ewidencji działalności gospodarczej jako rodzaju działalności PKD 92.31.G umożliwia jedynie występy solowe, nie zaś występy zespołów muzycznych.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Prezenty przez internet?

  Jeśli kupujemy prezenty przez internet, można je zwrócić bez podania przyczyny w ciągu 14 dni. Odsyła na się je swój koszt. Ważne są terminy dostawy i realizacji zamówienia (...)

 • Wsparcie ekonomii społecznej

  Projekt „Wdrożenie instrumentu pożyczkowego i poręczeniowego w ramach Krajowego Funduszu Przedsiębiorczości Społecznej” realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego (od 30 kwietnia 2016 r. (...)

 • Ochrona danych osobowych na wakacjach

  Poznaj kilka porad, jak w czasie wakacji zadbać o swoje dane osobowe i uchronić się przed potencjalnymi problemami.

 • Wyprzedaże i prawa konsumenta

  Black Friday i Cyber Monday – to dni, w których możesz zrobić korzystnie zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych w kraju i zagranicą. Pamiętaj, produkt z wyprzedaży możesz reklamować. Niezależnie (...)

 • Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

  Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych jest stałym elementem u pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Jego środki przeznaczane są na działalność socjalną na rzecz (...)

NA SKÓTY