Zakończenie postępowania upadłościowego

Pytanie:

"Syndyk masy upadłości kończy postępowanie. Główną przesłanką ogłoszenia upadłości była decyzja podatkowa wystawiona przez Urząd Skarbowy. W toku odwołania przedmiotowa decyzja została uchylona. Obecnie stan gotówki na koncie pozwala w 100 % uregulować wszelkie zobowiązania oraz wynagrodzenie syndyka. Jak przepisy regulują kwestie, kiedy pozostaje jeszcze majątek spółki tzn. środki obrotowe, środki trwałe, nieruchomości? Czy w takim wypadku Syndyk musi to spieniężyć czy ma taki obowiązek czy po prostu to co pozostało może wrócić do udziałowców spółki? Czy spółka musi zostać wykreślona z rejestru czy może nadal funkcjonować?"

Odpowiedź prawnika: Zakończenie postępowania upadłościowego

Zgodnie z art. 368 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze w sprawach, w których postępowanie upadłościowe obejmowało likwidację majątku, sąd po wykonaniu ostatecznego planu podziału stwierdzi zakończenie postępowania upadłościowego. Sąd stwierdza zakończenie postępowania także wtedy, gdy w toku postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku upadłego wszyscy wierzyciele zostali zaspokojeni. Przepisy art. 362-367 stosuje się odpowiednio.

To ostatnie zdanie (odesłanie do innych przepisów) oznacza m. in., iż prawomocne postanowienie o zakończeniu postępowania upadłościowego stanowi podstawę do wykreślenia wpisów dotyczących upadłości w księdze wieczystej i w rejestrach.  (art. 363 ustawy). Oczywiście jest to kuriozalna sytuacja, gdy spółka nadal ma potencjał do prowadzenia działalności, a powodem postępowaniem upadłościowego była jedynie błędna decyzja US. Wydaje się jednak, że odwołać się tu można do postanowienia SN z 11 grudnia 2002 r., I CKN 1011/2000 (a więc przed wejściem w życie obecnie obowiązującej ustawy), zgodnie z którym prawomocne zakończenie postępowania upadłościowego (art. 221-223 Pr. upadł.) nie powoduje ustania bytu prawnego spółki akcyjnej i wykreślenia jej z rejestru (art. 461 kh), jeżeli po zakończeniu tego postępowania pozostał majątek spółki. Jeśli sąd rejestrowy mimo to wykreśli spółkę, można rozważyć odwołanie się od jego postanowienia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika