Konkubent pełnomocnikiem w sprawie cywilnej

Pytanie:

"Czy mogę ustanowić konkubenta jako pełnomocnika w sprawie cywilnej? Jeśli tak, to czy nie będę musiała w ogóle występować przed sądem? (jestem bardzo nerwowa i nie mogę się skupić w trakcie rozprawy)"

Odpowiedź prawnika: Konkubent pełnomocnikiem w sprawie cywilnej

Istota pełnomocnictwa polega na tym, że osoba ustanowiona pełnomocnikiem dokonuje czynności za stronę w postępowaniu przed sądem ze skutkiem dla zastępowanego. Jak stanowi kodeks postępowania cywilnego, pełnomocnikami strony mogą być rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia. Przepis ten nie wymienia konkubenta. Jesli zaś chodzi o zakres pełnomocnictwa, pełnomocnictwo procesowe dzieli się na ogólne, będące umocowaniem pełnomocnika do prowadzenia w imieniu mocodawcy wszystkich spraw toczących się z jego udziałem (wtedy nie jest konieczne występowanie przed sądem strony zastępowanej), oraz szczególne, upoważniające pełnomocnika do prowadzenia poszczególnych spraw, a więc tylko tych, które zostały wymienione w treści pełnomocnictwa (pozostałe sprawy, nie wymienione w pełnomocnictwie, należą do strony).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika