e-prawnik.pl Porady prawne

Archiwum porady prawne

Artykuły

Informacje

Pytania i odpowiedzi

Forum

 • Taksa notarialna od kupna mieszkania

  Kupiłam mieszkanie na kredyt hipoteczny, ma ono założoną księgę wieczystą, potrzebny jest tylko wpis w księdze, że prawo do mieszkania do momentu spłacenia kredytu należy do banku, moje pytanie (...)

  Taksa notarialna od kupna mieszkania
 • Taksa notarialna w przypadku niepodpisania umowy

  Złożyłam dokumenty potrzebne do zawarcia umowy kupna-sprzedaży dziś u notariusza. Umowa sprzedaży nieruchomości ma być gotowa na sobotę. Kilka godzin po złożeniu dokumentów dowiedziałam się, (...)

  Taksa notarialna w przypadku niepodpisania umowy
 • Zawarcie umowy na odległość - aukcja internetowa

  Sprzedałem poprzez ALLEGRO łapki karakułowe. Kobieta za kilka dni nawymyślała mi od najgorszych i napisała, że sprzedałem jej śmieci, a to są bardzo dobrze wyprawione łapki. Chce mi je zwrócić (...)

  Zawarcie umowy na odległość - aukcja internetowa
 • Konkubent pełnomocnikiem w sprawie cywilnej

  Czy mogę ustanowić konkubenta jako pełnomocnika w sprawie cywilnej? Jeśli tak, to czy nie będę musiała w ogóle występować przed sądem? (jestem bardzo nerwowa i nie mogę się skupić w trakcie (...)

  Konkubent pełnomocnikiem w sprawie cywilnej
 • Udzielanie porad przez osobę bez aplikacji

  Czy na stanowisko radcy prawnego może zostać przyjęty pracownik mający wyższe prawnicze wykształcenie lecz nie posiadający odpowiednich uprawnień - aplikacji? Czy pracownik taki po otrzymaniu pełnomocnictw, (...)

  Udzielanie porad przez osobę bez aplikacji
 • Wykreślenie z księgi wieczystej

  Czy wykreślenie w KW jest wpisem?

  Wykreślenie z księgi wieczystej
 • Dochodzenie pożyczonych pieniędzy

  Czy istnieją jakiekolwiek możliwości odzyskania pożyczonych pieniędzy, jeśli nie zabezpieczono się umową pisemną ani wekslem?

  Dochodzenie pożyczonych pieniędzy
 • Koszty założenia księgi wieczystej

  Ile zapłacę za założenie księgi wieczystej i ustanowienie hipoteki zwykłej w kwocie 220 tys. zł?

  Koszty założenia księgi wieczystej
 • Ograniczenie wysokości odsetek

  Czy istnieją jakieś prawne ograniczenia wysokości odsetek za zwłokę od płatności dewizowych? Czy partner-importer (firma zagraniczna związana kapitałowo z podmiotem polskim) może powoływać (...)

  Ograniczenie wysokości odsetek
 • Sposób zgłoszenia reklamacji

  Czy sprzedawca ma prawo żądać złożenia reklamacji na piśmie, zwłaszcza w sytuacji jasno sprecyzowanych przez nabywcę zastrzeżeń odnośnie wadliwego produktu?

  Sposób zgłoszenia reklamacji
 • Małżonek pełnomocnikiem

  Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Co należy zrobić, aby moja żona mogła reprezentować moją firmę, podpisywać dokumenty (np. faktury). Czy wystarczy napisać pełnomocnictwo?

  Małżonek pełnomocnikiem
 • Koszty założenia księgi wieczystej

  Ile kosztuje założenie księgi wieczystej na mieszkanie własnościowe o wartości 113 tys. PLN. Od czego zależy ta wartość, czy tylko od wartości nieruchomości?

  Koszty założenia księgi wieczystej
 • Przedmiot świadczenia w depozycie sądowym-koszty

  Czy wierzyciel ponosi jakieś koszty związane z złożeniem przedmiotu zobowiązania /spełnienie świadczenia/? Jeżeli tak to jakie i czy są jakieś zwolnienia?

  Przedmiot świadczenia w depozycie sądowym-koszty
 • Zmiana zarządcy kamienicy

  Przejmuję zarząd w kamienicy prywatnej. Jestem pełnomocnikiem umocowanym notarialnie, upoważnionym do wykonywania działań zwykłego zarządu. Czy muszę przedłużyć umowy najmu lokali zawartych (...)

  Zmiana zarządcy kamienicy