Udzielanie porad przez osobę bez aplikacji
Pytanie:
"Czy na stanowisko radcy prawnego może zostać przyjęty pracownik mający wyższe prawnicze wykształcenie lecz nie posiadający odpowiednich uprawnień - aplikacji? Czy pracownik taki po otrzymaniu pełnomocnictw, może reprezentować pracodawcę przed sądem. Jakie należy spełnić warunki - chodzi o formę umowy między stronami?"
Odpowiedź prawnika: Udzielanie porad przez osobę bez aplikacji
Tytułem radca prawny może posługiwać się tylko osoba z odpowiednimi uprawnieniami, czyli z ukończoną aplikacją radcowską, zdanym egzaminem końcowym i po wpisaniu na listę radców prawnych. Z całą pewnością więc osoba będąca magistrem prawa tytułem takim posługiwać się nie może. Nie ma jednak przeszkód, by osoba taka została zatrudniona, na przykład w dziale prawnym danej firmy. Pozostaje jednak problem odpowiedzialności za udzielane porady. W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, iż osobie z wykształceniem prawniczym bez uprawnień zawodowych nie wolno udzielać porad prawnych. Powodem tego jest fakt, iż pomoc prawna świadczona przez radcę prawnego podlega specjalnym zasadom, które odnoszą się także do jego ewentualnej odpowiedzialności. Jeżeli chodzi o udzielenie pełnomocnictwa do reprezentowania przed sądem, to nie ma przeszkód, by takiej osobie (pracownikowi) udzielić pełnomocnictwa właśnie do reprezentowania przed sądem. Proszę jednak pamiętać, iż w niektórych przypadkach narzucony jest tzw. przymus adwokacki, oznacza to, że niektórych czynności przed sądem może dokonać tylko adwokat lub radca prawny.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?