e-prawnik.pl Porady prawne

Udzielanie porad przez osobę bez aplikacji

Pytanie:

Czy na stanowisko radcy prawnego może zostać przyjęty pracownik mający wyższe prawnicze wykształcenie lecz nie posiadający odpowiednich uprawnień - aplikacji? Czy pracownik taki po otrzymaniu pełnomocnictw, może reprezentować pracodawcę przed sądem. Jakie należy spełnić warunki - chodzi o formę umowy między stronami?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Udzielanie porad przez osobę bez aplikacji

29.8.2003

Tytułem radca prawny może posługiwać się tylko osoba z odpowiednimi uprawnieniami, czyli z ukończoną aplikacją radcowską, zdanym egzaminem końcowym i po wpisaniu na listę radców prawnych. Z całą pewnością więc osoba będąca magistrem prawa tytułem takim posługiwać się nie może. Nie ma jednak przeszkód, by osoba taka została zatrudniona, na przykład w dziale prawnym danej firmy. Pozostaje jednak problem odpowiedzialności za udzielane porady. W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, iż osobie z wykształceniem prawniczym bez uprawnień zawodowych nie wolno udzielać porad prawnych. Powodem tego jest fakt, iż pomoc prawna świadczona przez radcę prawnego podlega specjalnym zasadom, które odnoszą się także do jego ewentualnej odpowiedzialności. Jeżeli chodzi o udzielenie pełnomocnictwa do reprezentowania przed sądem, to nie ma przeszkód, by takiej osobie (pracownikowi) udzielić pełnomocnictwa właśnie do reprezentowania przed sądem. Proszę jednak pamiętać, iż w niektórych przypadkach narzucony jest tzw. przymus adwokacki, oznacza to, że niektórych czynności przed sądem może dokonać tylko adwokat lub radca prawny.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (4)

Re: Udzielanie porad przez osobę bez aplikacji

V

22.2.2021 16:31:44

Re: Udzielanie porad przez osobę bez aplikacji

znajomość prawa powalająca, faktycznie ktoś z uprawieniami musiał to pisać :D Zapraszam do lektury aspektów prawnych w zakresie swobody działalności gospodarczej, oraz orzeczenie z 2003. I takie smaczki potwierdzają fakt, że aplikacja jest zbędna ;)

Re: Udzielanie porad przez osobę bez aplikacji

Maciek

11.3.2011 20:22:0

Re: Udzielanie porad przez osobę bez aplikacji

Bez ukończonej aplikacji nie można także kupować alkoholu i prezerwatyw. Gdy dokonasz takiej czynności bez aplikacji to możesz nie do końca być zorientowany we wszystkich jej prawnych okolicznościach (gwarancja rękojmia, przedwanienie roszczeń itp.)

Re: Udzielanie porad przez osobę bez aplikacji

on

7.4.2010 1:27:53

Re: Udzielanie porad przez osobę bez aplikacji

krotko - po aplikacji masz tytul i duze ograniczenia oraz rozszerzona odpowiedzialnosc. Bez aplikacji mozna wykonywac czynnosci nie zastrzezone przymusem adwokackim (sprzeczne z Konstytucyjna zasada wolnosci wykonywania zawodu i rownoscia wobec prawa). Pelnomocnikiem natomiast moze zostac kazda osoba w pelni zdolna do czynn. pr z wyjatkiem spraw zastrzezonych w.w. przymusem. Osobiscie nie interesuja mnie sprawy z tzw. przymusem adwokackim (m in. godziny pracy spolecznej) Widze standarty pracy sedziow i prawnikow po aplikacji, slowem szkoda lat na szkolke, lepiej wypracowac sobie przez ten czas doswiadczenie.

Re: Udzielanie porad przez osobę bez aplikacji

adwokat

28.12.2009 9:49:54

Re: Udzielanie porad przez osobę bez aplikacji

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, iż osobie z wykształceniem prawniczym bez uprawnień zawodowych nie wolno udzielać porad prawnych HAhahahahahahahahahahaa co za idiota to napisał?

Pokaż wszystkie komentarze (4)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ