Zmiana zarządcy kamienicy
Pytanie:
"Przejmuję zarząd w kamienicy prywatnej. Jestem pełnomocnikiem umocowanym notarialnie, upoważnionym do wykonywania działań zwykłego zarządu. Czy muszę przedłużyć umowy najmu lokali zawartych na czas nieoznaczony z poprzednim administratorem w ramach umów cywilnoprawnych. Jeżeli nie, czy muszę zachować jakiś termin wypowiedzenia umowy, czy traci ona moc z dniem przejęcie zarządu przez mnie?"
Odpowiedź prawnika: Zmiana zarządcy kamienicy
Sam fakt zmiany administratora, zarządcy nieruchomości nie ma znaczenia dla ważności wcześniej zawartych umów najmu, nie tracą one ważności i w dalszym ciągu obowiązują. Należy mieć na uwadze, iż stroną takich umów jest właściciel nieruchomości, w imieniu którego działa ustanowiony przez niego pełnomocnik, w granicach swego umocowania. W pytaniu nie wskazano, czy w zarządzanym budynku znajdują się lokale mieszkalne i użytkowe. Również brak informacji, czy w przypadku lokali mieszkalnych są one zajmowane przez osoby, w stosunku do których stosuje się przepisy ustawy o najmie lokali i dodatkach mieszkaniowych (lokale przeznaczone do wynajmu okazjonalnego czy też stałego). Ograniczając się więc do przyjęcia założenia, iż w budynku są lokale użytkowe i mieszkalne, do których nie stosuje się wyżej wspomnianej ustawy, należy stwierdzić, iż istnieje możliwość wypowiedzenia tego rodzaju umów zawartych na czas nieoznaczony. W przypadku takich umów najmu zawartych na czas nieoznaczony, najem można wypowiedzieć z zachowaniem terminów ustawowych określonych w kodeksie cywilnym, bądź z zachowaniem terminów umownych, jeżeli zostały zawarte w umowie. Termin ustawowy wypowiedzenia wynosi 3 miesiące, gdy czynsz płatny jest miesięcznie. W każdym wypadku można wypowiedzieć umowę najmu, bez zachowania terminów wypowiedzenia, gdy najemca wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu, albo swoim niewłaściwym zachowaniem czyni korzystanie z innych lokali w budynku uciążliwym oraz, gdy zalega w płatności czynszu za dwa pełne jego okresy . W przypadku umów najmu, do których stosuje się przepisy ustawy o najmie lokali i dodatkach mieszkaniowych istnieje możliwość wypowiedzenia takich umów z zachowaniem terminu 1 miesięcznego oraz z uwzględnieniem przesłanek wypowiedzenia najmu szczegółowo wskazanych w tej ustawie. Termin 3 miesięczny wypowiedzenia zachowany jest dla sytuacji, gdy najemcy dysponują tytułem prawnym do innego lokalu. Jak widać terminy wypowiedzenia uzależnione są od wielu okoliczności stanu faktycznego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?