Taksa notarialna w przypadku niepodpisania umowy

Pytanie:

"Złożyłam dokumenty potrzebne do zawarcia umowy kupna-sprzedaży dziś u notariusza. Umowa sprzedaży nieruchomości ma być gotowa na sobotę. Kilka godzin po złożeniu dokumentów dowiedziałam się, że druga strona zrezygnowała z transakcji. Czy notariusz bez problemów powinien wydać mi w/w dokumenty, czy też będzie żądał jakiejś rekompensaty? Przecież nie doszło do podpisania umowy, nawet jej jeszcze nie przygotował. "

Odpowiedź prawnika: Taksa notarialna w przypadku niepodpisania umowy

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 kwietnia 1991 r. w sprawie taksy notarialnej określa maksymalne stawki wynagrodzenia przysługującego notariuszom za czynności notarialne.

Wydawać by się mogło, iż nie może zatem notariusz pobrać opłaty, gdy czynność notarialna nie została dokonana. Jednak powołane roporządzenie w paragrafie 18 stanowi, iż w razie niedojścia do skutku czynności z przyczyn niezależnych od notariusza, wynagrodzenie ustala się w wysokości do jednej trzeciej wynagrodzenia, jakie przypadałoby, gdyby czynność ta została dokonana.

Należy więc wnioskować, iż wpradzie nie poniesie Pani całych kosztów, jakie przewidziane zostały dla czynności notarialnej, która miała być dokonana, jednak konieczne będzie uiszczenie kwoty stanowiącej 1/3 wspomnianych kosztów.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Maciej 2022-06-24 08:35:51

    Pani Barbara Rystwej Markiewicz stosuje 1/2.

  • Daro55 2021-05-26 11:48:31

    U notariusz Cejrowskiej ceny są umiarkowane, a obsługa jest rzetelna i bardzo sprawna.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika