Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 kwietnia 1991 r. w sprawie taksy notarialnej określa maksymalne stawki wynagrodzenia przysługującego notariuszom za czynności notarialne.
Wydawać by się mogło, iż nie może zatem notariusz pobrać opłaty, gdy czynność notarialna nie została dokonana. Jednak powołane roporządzenie w paragrafie 18 stanowi, iż w razie niedojścia do skutku czynności z przyczyn niezależnych od notariusza, wynagrodzenie ustala się w wysokości do jednej trzeciej wynagrodzenia, jakie przypadałoby, gdyby czynność ta została dokonana.
Należy więc wnioskować, iż wpradzie nie poniesie Pani całych kosztów, jakie przewidziane zostały dla czynności notarialnej, która miała być dokonana, jednak konieczne będzie uiszczenie kwoty stanowiącej 1/3 wspomnianych kosztów.