Konsekwencje nieodprowadzenia środków na ZFŚS

Pytanie:

"Firma nasza ma kłopoty finansowe, w związku z tym nie dokonała przelania środków pieniężnych na wyodrębniony rachunek bankowy ZFŚS. Jakie może ponieść konskwencje z tego tytułu i czy istnieje prawna możliwość doprowadzenia do ugody z pracownikami w kwestii, nie naliczania tego funduszu? Sprawa dotyczy Spółdzielni zatrudniającej około 200 osób. "

Odpowiedź prawnika: Konsekwencje nieodprowadzenia środków na ZFŚS

Zgodnie z ustawą o zfśs (art. 12a.) kto, będąc pracodawcą lub będąc odpowiedzialnym, w imieniu pracodawcy, za wykonywanie przepisów ustawy, nie wykonuje przepisów ustawy albo podejmuje działania niezgodne z przepisami ustawy, podlega karze grzywny. W sprawach tych orzeka się na podstawie wniosku pochodzącego od inspektora pracy w trybie określonym w dziale VII Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Ustawa o zfśs nie przewiduje substytucyjnej formy zaspokojenia potrzeb socjalnych pracowników w razie niewywiązania się z obowiązku stworzenia zfśs. Tak więc do odpowiedzialności pracodawcy lub osoby działającej w jego imieniu za naruszenie przepisów ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych mają zastosowanie przepisy części ogólnej kodeksu wykroczeń. Przepisy części ogólnej kodeksu wykroczeń stosuje się do wykroczeń przewidzianych w innych ustawach, jeżeli te ustawy nie zawierają postanowień odmiennych. Proszę pamiętać, iż zgodnie z poglądami doktryny w znaczącej większości czyny naruszające przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nie będą stanowiły wykroczeń ze względu na znikomą społeczną szkodliwość czynu. W wypadku zaś, gdyby czyn naruszający przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych został uznany przez sąd za społecznie niebezpieczny, to charakter czynu będzie z reguły uzasadniał nadzwyczajne złagodzenie kary lub odstąpienie od jej wymierzenia.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika