Konsekwencje pozornej umowy sprzedaży nieruchomości

Pytanie:

"Jakie będą konsekwencje w przypadku uznania umowy sprzedaży nieruchomości za pozorną (ukryta umowa darowizny) i w konsekwencji za nieważną?"

Odpowiedź prawnika: Konsekwencje pozornej umowy sprzedaży nieruchomości

Jeśli przyjąć stanowisko Sądu Najwyższego, to obie dokonane czynności prawne (zarówno sprzedaż jak i darowizna) są nieważne (sprzedaż, gdyż miała pozorny charakter, darowizna zaś ze względu na nie dochowanie przepisanej formy aktu notarialnego). Oznacza to zatem, że własność nieruchomości nie przeszła na kupującego, zatem własność tej nieruchomości nie zmieniła się.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika