Kontrola działalności syndyka
Pytanie:
"Jestem wierzycielem kilku spółek z ograniczoną odpowiedzialności, które upadły postanowieniem sądu (w jednym przypadku w I grupie). Czy jako wierzyciel bezspornej wierzytelności mam możliwość jakiejkolwiek kontroli poprawności pracy syndyka masy upadłościowej? Posiadam bowiem informacje, że pozyskiwane środki pieniężne są dysponowane przez niego niezgodnie z obowiązującym prawem upadłościowym (jeszcze przed powstaniem planu podziału masy upadłościowej)."
Odpowiedź prawnika: Kontrola działalności syndyka
Przepisy prawa upadłościowego wyznaczają syndykowi zakres swobody potrzebnej do przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego. Przed rozpoczęciem likwidacji syndyk może sprzedać ruchomości, by uzyskać kwotę potrzebną do przeprowadzenia postępowania. Możliwość sprzedaży dotyczy także rzeczy, które mogą ulec zepsuciu, kosztownych w przechowywaniu lub takich, których wartość zmniejszyłaby się w razie opóźnienia sprzedaży. Jeżeli możliwe jest zawarcie ugody z wierzycielami lub sprzedaż całości lub zorganizowanych części przedsiębiorstwa, syndyk może dalej prowadzić przedsiębiorstwo upadłego. Działania te nie mogą jednak powodować pogorszenia jego stanu. Jeżeli dalsze prowadzenie przedsiębiorstwa ma trwać ponad trzy miesiące, konieczna jest zgoda rady wierzycieli. W związku z powyższymi uprawnieniami nie jest wykluczone dysponowanie przez syndyka pewną sumą pieniędzy. Nadzór nad czynnościami syndyka sprawuje sędzia-komisarz. On też wyznacza syndykowi zakres czynności, na które powinien uzyskać jego zezwolenie lub zgodę rady wierzycieli. Prawo do kontrolowania syndyka i badania stanu finansowego masy upadłości ma także rada wierzycieli. Każdy z jej członków może przedstawić sędziemu-komisarzowi uwagi na temat czynności syndyka lub wnioskować o jego odwołanie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?