Kontrola prędkości przez straż miejską

Pytanie:

"Czy straż miejska może wystawiać mandaty za przekroczenie dozwolonej prędkości jazdy na podstawie pomiaru fotoradarem? Czy takie uprawnienia posiada tylko policja?"

Odpowiedź prawnika: Kontrola prędkości przez straż miejską

Wystawianie mandatów za przekroczenie dozwolonej prędkości przez straż miejską jest kwestią sporną. Obecnie strażnicy wystawiają mandaty na podstawie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 30 grudnia 2002 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego. Jednakże zarówno rzecznik praw obywatelskich, jak i obecny minister sprawiedliwości zgadzają się, że prawo o ruchu drogowym nie upoważnia ministra spraw wewnętrznych i administracji do przyznania strażnikom miejskim w drodze rozporządzenia innych uprawnień niż nadane im w tej ustawie. Wydaje się, iż w związku z tym mandaty pobierane są bez podstawy prawnej, gdyż wobec braku delegacji ustawowej rozporządzenie nie może być źródłem obowiązującego prawa.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Adam G. 2012-01-12 22:16:40

    Od kiedy liczyć się ma nowe prawo , które da straży miejskiej takie uprawienia

  • Adam G. 2012-01-12 22:13:59

    Czy w takim bądz razie przysłany Mi mandat z dnia 20.11.2009 roku muszę przyjąć


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika