Kontrola projektu budowlanego
Pytanie:
"Rozbudowa prowadzona na sąsiedniej działce odbywa się niezgodnie z obowiązującymi normami i planem miejscowym. W trakcie prowadzonej kontroli Inspektorat potwierdził występowanie niezgodności w stosunku do zatwierdzonego projektu, ale i sam projekt wraz z decyzją ostateczną posiada wady prawne - trwa obecnie procedura wznowienia postępowania. Jaka jest rola Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego po otrzymaniu czwartego egzemplarza projektu budowlanego w trakcie ubiegania się inwestora o wydanie pozwolenia budowlanego - czy Inspektorat zbiera jedynie projekty ad acta, czy też je opiniuje, lub ma do tego prawo? Czy za zgodność projektu z obowiązującymi normami i planem zagospodarowania odpowiada wyłącznie UM Wydział Architektury i Budownictwa jako organ, który taką decyzję wydał?"
Odpowiedź prawnika: Kontrola projektu budowlanego
Jeśli chodzi o projekt budowlany wymogi, jakie powinien spełniać zostały określone w Prawie budowlanym oraz przepisach wykonawczych. Zakres i treść projektu budowlanego winny być dostosowane do specyfiki i charakteru obiektu oraz stopnia skomplikowania robót budowlanych.
Oceny czy projekt budowlany spełnia określone wymagania dokonuje organ administracji architektoniczno-budowlanej w momencie wydawania decyzji o pozwoleniu na budowę, ten organ odpowiada za wydanie decyzji w sprawie pozwolenia na budowę. Wydanie jej jednak nie oznacza zwolnienia innych osób (np. architekta) w razie błędnego projektu architektonicznego.
Z art. 35 ust. 1 Prawa budowlanego wynika, że pozwolenie na budowę nie może być wydane przez organ administracji architektoniczno-budowlanej bez uprzedniego sprawdzenia:
-
zgodności projektu budowlanego z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego a także wymaganiami ochrony środowiska,
-
zgodności zagospodarowania działki lub terenu z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi,
-
kompletności projektu budowlanego i posiadania wymaganych opinii, uzgodnień, pozwoleń i sprawdzeń,
-
wykonania projektu przez osobę mającą wymagane uprawnienia budowlane.
Jeżeli zostały spełnione wymagania określone w art. 35 organ administracji architektoniczno-budowlanej wydaje decyzję o pozwoleniu na budowę. Decyzja o pozwoleniu na budowę jest decyzją administracyjną, więc od decyzji wydanej w pierwszej instancji przysługuje odwołanie do organu wyższej instancji zgodnie z przepisami k.p.a.
Właściwy w sprawie pozwoleń na budowę jest organ administracji architektoniczno-budowlanej. Zadania tego organu wykonują: starosta, wojewoda i Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Z reguły zadania organu I instancji administracji architektoniczno-budowlanej wykonuje starosta, wówczas wojewoda jest organem wyższego stopnia.
Zgodnie z przepisami prawa budowlanego wykonywanie nadzoru i kontroli nad przestrzeganiem przepisów prawa budowlanego należy do podstawowych obowiązków organów administracji architektoniczno-budowlanej oraz organów nadzoru budowlanego. Prawo budowlane określa także podział kompetencji miedzy organami administracji architektoniczno-budowlanej i organami nadzoru budowlanego. Do właściwości organów administracji architektoniczno-budowlanej należą te sprawy, które w prawie budowlanym nie zostały powierzone organom nadzoru budowlanego. Właściwość organów nadzoru budowlanego została szczegółowo określona w art. 83 Prawa budowlanego, który szczegółowo określa kompetencje Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
Przewiduje on pewne kompetencje Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w zakresie zatwierdzenia projektu budowlanego. W sytuacji samowoli budowlanej, po spełnieniu określonych przesłanek, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wstrzymuje postanowieniem prowadzenie robót budowlanych i w postanowieniu tym nakłada obowiązek przedstawienia, w wyznaczonym terminie:
-
zaświadczenia wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności budowy z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo ostatecznej, w dniu wszczęcia postępowania,
-
dokumentów, o których mowa w art. 33 ust. 2 pkt 1, 2 i 4 oraz ust. 3 Prawa budowlanego.
Wówczas przedłożenie w wyznaczonym terminie dokumentów traktuje się jak wniosek o zatwierdzenie projektu budowlanego i pozwolenie na wznowienie robót budowlanych, jeżeli budowa nie została zakończona. W takiej sytuacji zgodnie z art. 49 Prawa budowlanego to Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydaje decyzję w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego. Przed wydaniem decyzji w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na wznowienie robót budowlanych, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego bada:
-
zgodność projektu zagospodarowania działki lub terenu z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a w szczególności z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
-
kompletność projektu budowlanego i posiadanie wymaganych opinii, uzgodnień, pozwoleń i sprawdzeń,
-
wykonanie projektu budowlanego przez osobę posiadającą wymagane uprawnienia budowlane
oraz, w drodze postanowienia, ustala wysokość opłaty legalizacyjnej. Na postanowienie przysługuje zażalenie. Jeżeli zostaną spełnione te wymagania Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydaje decyzję o zatwierdzeniu projektu budowlanego i pozwoleniu na wznowienie robót albo o zatwierdzeniu projektu budowlanego, jeżeli budowa została zakończona.
Należy więc odróżnić dwie sytuacje, kiedy zatwierdzenie projektu budowlanego następuje decyzji o pozwoleniu na budowę wydanej przez organ administracji architektoniczno- budowlanej oraz sytuację, w której przy samowoli budowlanej, po spełnieniu określonych warunków, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydaje decyzję o zatwierdzeniu projektu budowlanego. W przypadku więc gdy zatwierdzenia zatwierdzenie projektu budowlanego następuje w decyzji o pozwoleniu na budowę wydanej przez organ administracji architektoniczno- budowlanej, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nie kompetencji do opiniowania projektu budowlanego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?