Kontrola realizacji środka egzekucyjnego

Pytanie:

"Dokonałem czynności u zobowiązanego. Pobrałem część kwoty oraz spisałem protokół o stanie majątkowym, bowiem zobowiązany nie posiadał więcej gotówki i nie posiadał majątku o wartości handlowej, który by można było zająć. Po mojej wizycie u zobowiązanego pojawił się mój przełożony, sprawdzając mnie, czy w sposób prawidłowy wykonałem służbę i czy nie powinienem zająć ruchomości. Czy i na jakiej podstawie prawnej Naczelnik Urzędu Skarbowego bądź wyznaczony pracownik może nachodzić zobowiązanego celem dokonania takiej kontroli, nie posiadając przy sobie nawet tytułów wykonawczych?"

Odpowiedź prawnika: Kontrola realizacji środka egzekucyjnego

Zgodnie z art. 71a ustawy postępowaniu egzekucyjnym w administracji, dotyczącym egzekucji należności pieniężnych, organy egzekucyjne uprawnione są do przeprowadzania u dłużników zajętej wierzytelności, z wyłączeniem banków, kontroli prawidłowości realizacji zastosowanego środka egzekucyjnego. Jeżeli środek egzekucyjny zastosowany został przez organ egzekucyjny, o którym mowa w art. 19 § 3, 4, 7 i 8, kontrolę prawidłowości realizacji zastosowanego środka egzekucyjnego przeprowadza, z urzędu lub na wniosek tego organu, naczelnik urzędu skarbowego. Przepis ten w dalszej części opisuje sposób przeprowadzanie takiej kontroli. Tak więc, czynności kontrolnych dokonuje się w obecności dłużnika zajętej wierzytelności lub osoby odpowiedzialnej za realizację zajęcia. Osoba dokonująca czynności kontrolnych obowiązana jest okazać pisemne upoważnienie organu egzekucyjnego do dokonywania tych czynności. Kopię protokołu z czynności kontrolnych doręcza się dłużnikowi zajętej wierzytelności lub osobie odpowiedzialnej za realizację zajęcia. Jeżeli dłużnik zajętej wierzytelności nie zgadza się z ustaleniami zawartymi w protokole, może zgłosić niezwłocznie do protokołu odpowiednie wyjaśnienia lub zastrzeżenia albo w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia przedłożyć je w formie pisemnej. Zatem, w pierwszej kolejności należy rozważyć, czy w opisywanym przypadku kontrola nie miała właśnie charakteru opisywanego przez art. 71a ustawy. Proszę jednak zwrócić uwagę, że kontrola opisywana w tym przepisie, jak się wydaje, nie daje uprawnienia, by sprawdzać u dłużnika prawidłowość czynności egzekucyjnych wykonanych przez organ egzekucyjny. Natomiast, zgodnie z art. 23 ustawy, organami sprawującymi kontrolę przestrzegania w toku czynności egzekucyjnych przepisów ustawy przez wierzycieli i nadzorowane organy egzekucyjne są organy sprawujące nadzór, którymi są co do zasady, organy wyższego stopnia w stosunku do organów właściwych do wykonywania tej egzekucji.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika