Korekta dokumentów po zmianach w składzie spółki

Pytanie:

"Jeden ze wspólników spółki jawnej zbył swój udział, a w jego miejsce wszedł nabywca. Spółka funkcjonuje nadal. Mimo podpisania umowy z nowym wspólnikiem, ale przed decyzją KRS zatwierdzającą zmianę nazwy, spółka wystawiała i przyjmowała faktury pod starą nazwą. Czy należy wystawić faktury korygujące do wszystkich dokumentów przychodzących i wychodzących po dacie wystawienia aneksu zmieniającego skład spółki?"

Odpowiedź prawnika: Korekta dokumentów po zmianach w składzie spółki

Elementy, jakie musi zawierać faktura, wymienia § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Między innymi konieczne jest, by faktura zawierała imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy, oraz ich numery identyfikacji podatkowej.

Jak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 maja 2002 r. (sygn. I SA/Ka 538-539/01): błąd we wskazaniu nabywcy usługi jest błędem o zasadniczym znaczeniu dla rozliczenia podatku od towarów i usług. Decyduje on bowiem, kto ma prawo do uwzględnienia w swym rachunku podatkowym kwoty podatku należnego wynikającej z faktury dokumentującej nabycie towarów i usług.

Oczywiście, czym innym jest wskazanie na fakturze jako nabywcy innego podmiotu, a czym innym wskazanie podmiotu sprzed zmiany jego nazwy (na skutek wystąpienia ze spółki jednego ze wspólników). Zmiana nazwy spółki następuje z dniem powzięcia odpowiedniej uchwały wspólników spółki (zmiany umowy spółki), a nie z momentem rejestracji w KRS. Formalizm faktury VAT nie powinien być aż tak duży, aby tylko taka zmiana powodowała odmówienie podatnikowi prawa do odliczenia VAT wynikającego z takiej faktury, czy zaliczenie wydatku udokumentowanego taką fakturą do kosztów uzyskania przychodów. Jednak jeśli podatnik chciałby uniknąć jakiegokolwiek ryzyka związanego z używaniem nieprawidłowej nazwy, to powinien jednak dokonać stosowych korekt otrzymanych/wystawionych dokumentów. Odnośnie korekt faktur otrzymanych (zawierających VAT do odliczenia), zgodnie z § 18 wskazanego wyżej rozporządzenia, nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą, o treści określonej we wskazanym przepisie. Nota korygująca jest przesyłana wystawcy faktury lub faktury korygującej, wraz z kopią. Jeżeli wystawca faktury lub faktury korygującej akceptuje treść noty, potwierdza ją podpisem osoby uprawnionej do wystawienia faktury lub faktury korygującej.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika