Korepetycje bez rejestrowania działalności

Pytanie:

"Czy nauczyciel może rozpocząć udzielanie korepetycji na podstawie umów zlecenia i z tego tytułu odprowadzać podatek dochodowy, czy też musi rozpocząć działalność gospodarczą? Czy w ogóle wykonywanie dodatkowej pracy zarobkowej na podstawie umów cywilnoprawnych (zlecenie czy o dzieło) rodzi obowiązek rejestrowania działalności gospodarczej (uzyskania wpisu do ewidencji REGON)?"

Odpowiedź prawnika: Korepetycje bez rejestrowania działalności

Nauczyciel może jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej świadczyć usługi na podstawie umów cywilnoprawnych (najczęściej na podstawie umowy o świadczenie usług, do której stosuje się odpowiednio przepisy o umowie zlecenia) i samodzielnie odprowadzać z tego tytułu podatek dochodowy, jeśli udzielanie tych korepetycji jest okazjonalne. Jeśli jednak zarobkowa działalność usługowa wykonywana jest przez korepetytora w sposób zorganizowany i ciągły, to staje się ona działalnością gospodarczą, co rodzi obowiązek m.in. zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej i dopełnienia wszystkich innych obowiązków rejestracyjnych.


Najważniejsze informacje prawne w jednym miejscu - obserwuj nas na Google News!


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika