Korzystanie z prywatnego radia w pracy

Pytanie:

"Czy słuchanie swojego prywatnego radia w miejscu pracy jest zabronione? Czy pracodawca może ponieść z tego powodu jakieś konsekwencje, jeżeli zakład nie posiada i nie opłaca abonamentu RTV?"

Odpowiedź prawnika: Korzystanie z prywatnego radia w pracy

Po pierwsze za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych pobiera się opłaty abonamentowe. Po drugie uważa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika. Posiadaczem tego odbiornika radiowego jest osoba, która z niego korzysta. Może to być właściciel. Jeżeli jest to prywatny odbiornik (tak w tym przypadku) to jego właściciel ponosi konsekwencje związane z niepłaceniem abonamentu. Nie ma, bowiem znaczenia, gdzie się taki odbiornik używa. Co do słuchania radia w pracy nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli nie jest to zabronione np. przez regulamin pracy oraz nie przeszkadza w wykonywaniu obowiązków pracowniczych to takie "słuchanie" radia nie wydaje się niedopuszczalne. Pod uwagę należy wziąć też zapatrywanie innych pracowników, bowiem może być to nieakceptowane przez nich. Ważne, że opłatę uiszcza osoba fizyczna za jeden odbiornik radiowy bez względu na ilość posiadanych. Pamiętać należy, że w czasie pracy pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy. Samo słuchanie radia nie jest łamaniem obowiązków pracowniczch, chyba że regulamin odmiennie tę kwestię reguluje.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Alina 2014-09-04 22:52:27

    Słucham radia, które jest prywatne w pracy. Jestem pracownikiem. Abonament radio i telewizja mam opłacony, ale chyba na dom. Czy mogę sama zarejestrowac radio na adres pracy.

  • Mateusz 2014-04-14 23:31:35

    Mam pytanie czy jezeli w pracy puszczam sobie radio z telefonu czy grozi mi jakas odpowiedzialnosc karna i czy pracodawca moze mi tego zabronic ?

  • PIOTR 2012-10-19 17:39:08

    A co z radiem, gdy jest się zmuszanym do słuchania. Za komuny, nie wolno było słuchać na hali, bowiem i słuszna uwaga, skupienie podczas wykonywania powierzonego zadania. Czujność też na wykonywane prace obok, czyli zagrożenia z tego powodu wynikające. Brak zaufania do umiejętności i czujności innych to dbałość o swoje. A więc radia precz z miejsc wymagających skupienie.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika