Koszty leczenia a odpisanie od podatku

Pytanie:

"Mężczyzna jest chory na raka. Rozliczając się z Urzędem Skarbowym w zeznaniu rocznym, chciał ująć koszty leczenia jako koszt do odliczenia od przychodu. Pracownik Urzędu Skarbowego poinformował go, że jest to możliwe tylko w sytuacji, gdy choroba rokuje możliwość wyleczenia lub koszty związane z rehabilitacją. Czy urzędnik miał rację?"

Odpowiedź prawnika: Koszty leczenia a odpisanie od podatku

Zarówno w rozliczeniu rocznym podatku dochodowego za rok 2008, jak i obecnie, przepisy nie przewidują odliczenia kosztów leczenia. Ewentualne wydatki na leczenie można odliczać tylko w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej, przy czym odliczenie następuje od dochodu, a nie od podatku.

Zgodnie z treścią art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podstawę obliczenia podatku, stanowi dochód ustalony, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych (rodzaje wydatków są szczegółowo określone w przepisach), poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Warunkiem odliczenia wydatków jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

  1. orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
  2. decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
  3. orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Warto też przeczytać o warunkach zastosowania tej ulgi: Jak skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika