Koszty postępowania komorniczego po umorzeniu

Pytanie:

"Bank nakazał egzekucję komorniczą kwoty 5000 zł. Po kilku dniach wysłał zawieszenie sprawy, a po 5 miesiącach nakazał umorzenie sprawy. Komornik mimo wszystko prowadził egzekucję, pobrał pieniądze i część z nich pozostawił sobie jako koszty. W obecnej chwili, po 2 miesiącach od umorzenia przez bank, komornik zablokował konta nakazując zapłatę kosztów komorniczych. Czy komornik miał do tego prawo? Czy można odwoływać się do sądu prosząc o umorzenie lub likwidację tych kosztów? "

Odpowiedź prawnika: Koszty postępowania komorniczego po umorzeniu

Jeśli wszczęto postępowanie egzekucyjne, to jest ono w toku i komornik nie może takiego postępowania zawiesić ani umorzyć bez odpowiedniego wniosku lub uzasadniającego powodu. Ma on możliwość zawieszenia lub umorzenia postępowania tylko na wyraźny wniosek wierzyciela (w tym wypadku banku). Dodatkowo, w sprawach, w których egzekucję wszczęto z urzędu lub na żądanie uprawnionego organu, wniosek wierzyciela o umorzenie postępowania wymaga zgody sądu lub uprawnionego organu, który zażądał wszczęcia egzekucji. Ponadto postępowanie egzekucyjne może zostać zawieszone czy też umorzone na podstawie decyzji sądu. Jeśli mimo złożenia przez wierzyciela (bank) wniosku o zawieszenie, a następnie o umorzenie postępowania, komornik nadal je prowadził, można wnieść do sądu skargę na czynności komornika. Prawo niestety nie przewiduje możliwości umorzenia kosztów egzekucji komorniczej.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika