Koszty spółki z o.o. w organizacji
Pytanie:
"Zakupy były robione w terminach od 1.02 br., a wpis do KRS uzyskaliśmy z datą 23.02 br., w w/w okresie były brane faktury VAT na Spółkę z o.o. w organizacji bez nr NIP, tylko na nr REGON. Czy za m-c 02.2006 w CIT-2 mogłam ująć te faktury w kosztach (w tym okresie też były faktury na środki trwałe)?"
Odpowiedź prawnika: Koszty spółki z o.o. w organizacji
Z natury spółki w organizacji wynika, że z jednej strony trwają jej procedury rejestracyjne, tak w Krajowym Rejestrze Sądowym, jak i rejestracji podatkowej, a z drugiej strony spółka ta już ponosi koszty. Mając to na uwadze organy podatkowe na ogół nie odmawiają prawa ujmowania w kosztach podatkowych wydatków ponoszonych w celu uzyskania przychodów (np. w Informacji Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty z dnia 14 lutego 2004 r., II/423-001/6/05/KPS, organ podatkowy uznał, iż wydatek z tytułu opłaty rejestracyjnej VAT poniesiony przez Spółkę stanowi koszt uzyskania przychodów Spółki na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jako wydatek służący rozpoczęciu działalności gospodarczej, poniesiony w celu osiągnięcia przychodów).
Spółki w organizacji nie mające NIP często posługują się numerem REGON (także na fakturach), który również w pełni je identyfikuje. Zatem wydatki (także zakupy środków trwałych), które można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, mogą być zaliczone do kosztów podatkowych spółki w organizacji (lub w przypadku środków trwałych – amortyzowane).
Co więcej w wyroku z dnia 5 stycznia 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie (sygn. I SA/Ol 445/05) uznał, że podatnikom przysługuje prawo do odliczenia VAT z faktur otrzymanych przed datą złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Tym samym sąd uznał, że status czynnego (zarejestrowanego) podatnika VAT konieczny jest w momencie wykazywania odliczenia, nie musi natomiast istnieć na dzień, w którym miały miejsce czynności podatkowe, z których wynika VAT podlegający odliczeniu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?